Zekeriya Bitmez

Hain darbe girişimini televizyonlardan öğrenen Zekeriya Bitmez, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi araç bulamadığı için bisikletle Atatürk Havalimanı'na gitti. Atatürk Havalimanı’nda darbecilere karşı direnirken tankın üzerinden düşerek şehadete kavuştu.

15 Temmuz gecesi 'kahraman' olarak tarihe adını yazanlardan biri olan Zekeriya Bitmez, hain kalkışmayı televizyonlardan öğrenir öğrenmez sokağa çıktı. Atatürk Havalimanı'na gidecek araç bulamadığı için bisikletle giden Zekeriya Bitmez, havalimanında tankın üzerinde darbeci hainlere direnirken şehadete kavuştu. 

4 çocuk babası olan Zekeriya Bitmez, İstanbul'da olanoğlu Muhammed'e "Ülke elden gidiyor, siz de sokağa çıkın, gerekirse şehit olun" dedi. O gece Malatya'da bulunan eşi ve diğer çocukları Zekeriya Bitmez'i arayarak ne yaptıklarını sordu. Evde bulunduklarını öğrenen Zekeriya Bitmez son telefon konuşmasında oğlu Kadircan Bitmez'e kızarak "Ben seni böylemi yetiştirdim, yazıklar olsun çık sokaklara gerekirse şehit düş" diyerek kapattı. 57 yaşındaki Zekeriya Bitmez, ailesi ile son konuşmasının ardından havalimanında darbecilere direnirken tanktan düşerek şehit oldu.