Zülfikar İnönü Tümer

Zülfikar İnönü Tümer kimdir?

CHP Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Tümer, 13 Temmuz 1966’da Adana’da dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Emin Bilen, annesinin ismi Ülker’dir. 

İlköğretimini Ankara Bahçelievler İlkokulunda, ortaöğrenimini Adana Özel Yeni Lise’de bitirdi. 1987 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun olmuştur. 1988 senesinde vatani görevini tamamladıktan sonra kurduğu inşaat firmasıyla, sulama, içme suyu, yol, köprü gibi altyapı çalışmalarının yanı sıra tescilli kültür varlığı yapıların rölöve, restütisyon ve restorasyon projeleri ile bu yapıların onarımlarına yönelik çalışmalarda da bulunmuştur.

CHP'de 1997-2002 seneleri arasında İl Yönetim Kurulunda Sayman ve İl Başkan yardımcılığı görevlerinde hizmet verdi. 2002 senesinde milletvekilliği aday adaylığına başvurusu sebebiyle partideki görevinden ayrıldı. İl yönetim kurullarındaki görevleri sırasında Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı ve çeşitli belediyelerle gerçekleştirilen projelerde de Adana’nın birçok ilçe ve köylerinde bulunma, çalışma ve işçi istihdam etme fırsatı buldu. 

Halen Adana Atlıspor Kulübü Yönetim Kurulunda görevine devam eden Tümer, Adana Tenis Dağcılık ve su Sporları Kulübü, Adana Yelken Kulübü, Adana Hukukçular Kulübü, Adana Müteahhitler Birliği, İnşaat Mühendisler Odası, Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Zihinsel Engelli Çocuklar Derneği, Misis Kazıları Derneği ve Kadirli Karatepe Müzesi Derneği, Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi gibi sivil toplum kuruluşlarında üyeliği bulunmaktadır.

25. Dönemde Adana Milletvekili seçilen Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye Büyük Millet Meclisi KİT Komisyonu üyesidir. Orta düzeyde İngilizce eğitimi bulunmaktadır. Zülfikar İnönü Tümer evli ve 3 çocuk babasıdır.