Yusuf Kemal Tengirşek

Yusuf Kemal Tengirşek, 1898 yılında Boyabat Mal Müdürü Refikliğine tayin edildi. 1904 senesinde de avukatlığa başladı. Milli Mücadele'nin başlaması üzerine de Anadolu'ya geçerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne katıldı. Bu dönemde Rusya hükümeti ile anlaşmalarda bulundu. Daha sonra adliye vekili ardından da hariciye vekili olarak görevlendirildi.

Yusuf Kemal Tengirşek, 1878 yılında Sinop'un Boyabat beldesinde doğdu. Kuleli Askeri İdadisi'nde tahsil görürken yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle Askeri Tıbbiye'ye geçmek zorunda kaldı. Bu dönemde rejime muhalif bazı arkadaşlarını ele vermediği için hapsedildi. Fizan'a sürülmek istendiyse de sakatlığı ve bazı girişimler üzerine çürüğe ayrıldı. Bir süre memleketinde kaldıktan sonra da tekrar İstanbul'a gelerek Hukuk Mektebi'ne girdi. Daha sonra Paris Hukuk Fakültesi Siyasi ve İktisadi Bilimler Bölümü'nde doktorasını tamamladı.

Memurluk hayatı

Tengirşek, 1898 yılında Boyabat Mal Müdürü Refikliğine tayin edildi. 1904 senesinde de avukatlığa başladı. Daha sonra ceza hukuku muallim muavinliğine, ardından da İstanbul barosu başkanlığında görevlendirildi. 1909-1914 yılları arasında da Avrupa'da Talebe Müfettişliği vazifesini yürüttü. 23 Kasım 1915 tarihinde de Adliye Nezareti Müsteşarlığı'na atandı.

Siyasi yaşamı

I. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle toplanan Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde Kastamonu milletvekili seçilen Tengirşek, İstanbul'un işgal edilmesi üzerine Ankara'ya gelerek Büyük Millet Meclisine katıldı. Bu dönemde TBMM adına Rusya hükümeti ile anlaşmalarda bulundu. Daha sonra adliye vekili ardından da hariciye vekili olarak görevlendirildi. 

Akademik kariyeri

1950 yılında siyaseti bırakan Tengirşek, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ekonomi profesörü olarak çalışmaya başladı. Bunun yanında bir süre Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin temsilcisi olarak görev aldı. 15 Nisan 1969 tarihinde de Ankara'da hayata gözlerini yumdu.