Yeşim Eyüboğlu

Öykü yazarı ve tiyatrocu Yeşim Eyüboğlu kimdir?

Yeşim Eyüboğlu, 18 Kasım 1965 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Sabahattin Eyuboğlu, Bedri Rahmi Eyuboğlu ve İsmet Zeki Eyuboğlu ile akrabadır. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lise öğrencisi iken özel tiyatrolarda eğitim alarak İstanbul ve Ankara’daki tiyatrolarda yönetmenlik, oyunculuk, kostüm tasarımcılığı yaptı. Yerli ve yabancı yazarların çeşitli eserlerini tiyatroya uyarladı.

Öyküleri Karşı, Yazıt, Varoş vd. dergilerde yer aldı. 1998 yılında Geleceğini Biliyordum dosyasıyla İnkılap Kitabevi Öykü Ödülünü kazandı.

“‘Plansız’, ‘üzerinde çalışılmamış hissi uyandıran’, ‘imge oburu’ ‘bayağı aşk hikâyeleri’ için bir yol önerir Mösyö Pavlov (ya da Yeşim Eyüboğlu): Yüksek sesle okumak. Üstelik iki kişi tarafından, karşılıklı bir diyalog gibi. Bu yöntemin öykünün bütün aksaklıklarını sileceğine emin olabilirsiniz, dinlediğiniz cümlelerde aksaklıklar hemen fark edilemez ki. Hele okuyan iyi bir aktörse. ‘Mösyö Pavlov gözlerini kapatırken, bütün gövdesiyle kapatırdı’ cümlesi irkiltmez sizi. Şiirsel bile gelebilir. ‘Sabahat Hanım Teyze ‘Bir de yuva tutsanız kendinize evladım!’ diyor imalı imalı. ‘Ne kızlar biliyorum ki, tam ev olur hepsinden de!’ satırlarını okuyanın sesi, sizi ironiyi ustaca kullanan bir yazarla karşı karşıya olduğunuza inandırabilir.” (Sennur Sezer)

ESERLERİ (Öykü):

Geleceğini Biliyordum (1998), Cinnet Misafirleri (2002).

KAYNAKÇA: Sennur Sezer / Geleceğini Biliyordum (Cumhuriyet Kitap, 11.3.1999), TBE Ansiklopedisi (2001), Cinnet Misafirleri (Cumhuriyet Kitap, 20.6.2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).