Yeşim Dorman

Oyuncu, yazar Yeşim Dorman kimdir?

Yazar, oyuncu. 7 Şubat 1957 tarihinde Ankara'da doğdu. Müderrisoğlu soyadını da kullandı. Eski milletvekili ve bakanlardan şair ve besteci Zekâi Dorman’ın kızı. Ankara Maarif Koleji, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü mezunu. Yüksek lisansını aynı bölümde tamamladı, aynı kürsüde asistanlık yaptı.  Çalışmalarını Ankara’da sürdürdü. TRT’ye dışarıdan metin yazarlığı yaptı ve İnsan Hakları Derneğinde çalıştı.

Öyküleri 1980 yılında Yeni İnsan dergisinde başlayarak çeşitli dergilerde yer aldı. Televizyon kanallarında metin yazarlığının yanı sıra oyuncu, danışman ve kuklacı olarak da görev yaptı. Bazı oyunları çeşitli tiyatrolarda sahnelendi, televizyona uyarlandı. Ankara Sanat Tiyatrosunda oynanan Nereye Payidar oyunundaki rolü ile 1976 yılında Ulvi Uraz Yılın Oyuncusu Ödülünü aldı, Gölge Ustası adlı eseriyle 1983 yılında Sanat Kurumu Övgüye Değer Yazar Ödülünü Yıldırım Türker’le paylaştı.

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Merdivenaltı (Yeşim Dorman Müderrisoğlu adıyla, 1991), Harran’da Dolunay (1995), Mimu’nun Hayat  Kitabı (1996), Libera (1998).

OYUN: Rosalba Pansiyonu (1979), Gölge Ustası (1980).