Turhan Feyzioğlu

Kanunların Anayasaya Uygunluğunun Kazai Murakabesi, Demokrasiye ve Diktatörlüğe Dair, Devlet Adamı Atatürk, Atatürk ve Milliyetçilik, Türk Milli Mücadelesinin ve Atatürkçülüğün Temel İlkelerinden Biri Olarak Millet Egemenliği, Atatürk Yolu ile Un Liberateur et un Modernisateur Genial Kemal Atatürk kitaplarının yazarı olan Turhan Feyzioğlu, 24 Mart 1988 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da hayatını kaybetmiştir.

Turhan Feyzioğlu, 1922 yılında Kayseri'de doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tahsil gördü. İngiltere'de anayasa hukuku alanında doktora yaptı. 1955'de de Türkiye'nin en genç profesörü unvanını aldı. Daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde dekan olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde fakültenin yayın organı olan "Forum" dergisinde yazdığı yazılar sebebiyle iktidardaki Demokrat Parti ile karşı karşıya geldi. Hakkında soruşturma açılınca da görevinden istifa etti.

Siyasi kariyeri

Turhan Feyzioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'ne katılarak 1957 yılında Sivas'tan milletvekili seçildi.  27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne tayin edildi. 1961 Türkiye genel seçimlerinde de Kayseri milletvekili olarak meclise girdi. Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ile Başbakan Yardımcılığı da yaptı. Daha sonra Bülent Ecevit'in ortanın solu sloganını benimsemesi üzerine CHP'den istifa ederek Güven Partisi'ni (GP) kurdu. GP'nin devamı niteliğinde olan Cumhuriyetçi Güven Partisi'nin de genel başkanlığını yürüttü. 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar da bu makamda kaldı. 1981 yılında da aktif siyasetten çekildi. Feyzioğlu, 24 Mart 1988 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da yaşamını yitirdi. 

Kitapları

Kanunların Anayasaya Uygunluğunun Kazai Murakabesi, Demokrasiye ve Diktatörlüğe Dair, Devlet Adamı Atatürk, Atatürk ve Milliyetçilik, Türk Milli Mücadelesinin ve Atatürkçülüğün Temel İlkelerinden Biri Olarak Millet Egemenliği, Atatürk Yolu, Un Liberateur et un Modernisateur Genial Kemal Atatürk