Talip Küçükcan

Talip Küçükcan kimdir?

Adalet ve Kalkınma Partisi Dışişleri Komisyonu Üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı Küçükcan 1963 senesinde Osmaniye Kadirli’de dünyaya gelmiştir.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan Talip Küçükcan, Londra Üniversitesinde yüksek lisans, Warwick Üniversitesinde doktora yapmıştır. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezinde ilmi araştırmalar çalışmalarında bulunmuştur. Marmara Üniversitesi’nde Sosyoloji Profesörü olarak görev almıştır. 

YÖK Başkan Danışmanlığı, SETA Vakfı Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Direktörlüğü ve Dış Politika Direktörlüğü, Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Ensitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunan Talip Küçükcan, TRT’de yorumcu olarak çalışmıştır. SETA Vakfı tarafından yayınlanan uluslararası Insight Turkey Dergisi Editörlüğü görevini üstlenmiştir.

2014-2015 yılları arasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı tarafından Özel Temsilci olarak görev verilmiştir. Orta Doğu siyaseti ve dış politika, yüksek öğretim ve kültür politikaları, Avrupa Birliği’nden göç, din-devlet ilişkisi, laiklik, İslamofobi ve Türkler üzerine çalışmalar yapan Küçükcan, çok iyi seviye İngilizce eğitimi bulunmaktadır. Talip Küçükcan, evli ve iki çocuk babasıdır.