Seyfülislam Kaddafi

Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi kimdir?

Seyfülislam Kaddafi, 25 Haziran 1972 tarihinde Libya'da dünyaya geldi. Muammer Kaddafi'nin ikinci eşi Safiye’den olan en büyük oğludur.

Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra Al-Fateh Üniversitesi’nde Mimarlık okuyan Seyfülislam Kaddafi, 1995 senesinde Viyana Üniversitesi'ne devam ederek eğitimini sürdürdü. Vizesini uzatamayınca buradan atılan Kaddafi, sonrasında Londra Ekonomi Okulu'na geçti ve doktorasını da burada tamamladı.

1997 senesinde Trablus’ta 'Kaddafi Uluslararası Yardım Vakfı’nı kurdu ve ülkesi adına yardım kampanyaları düzenlemeye başladı. Bu vakfın en önemli yardımlarından biri, depremin yerle bir ettiği Haiti’ye yüzlerce ton yardım malzemesi göndermesidir.

Seyfülislam Kaddafi, her zaman demokrasi çizgisi üzerinde durdu ve demokrasinin Libya'ya bir an önce gelmesi gerektiğini savundu. 

2004 senesinde New York Times’tan Craig Smith’e, “Gelecek demokrasidir. Biz bölgemizden daha ileri olmak zorundayız, geride kalamayız. Çünkü bütün dünya demokrasiye doğru gidiyor” diyen Kaddafi, aynı zamanda  El Cezire’ye verdiği röportajda: “Libya’ya demokrasi getirmek zorundayız. Araplar ya değişecekler ya da değişim dışarıdan empoze edilecek.” diyerek demokrasiyi savunduğunu açıkça belirtti.

2006 senesinde babasının rejimini ve anti demokratik hareketlerini eleştirdiği için ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bu dönemde geçimini sağlamak için yurt dışında bankacılık yaptı.

2008 senesinde babasının daveti üzerine ülkesine geri döndü.

Amerika ile olan ilişkilerin nomalleşmesi gerektiğini de savunan Seyfülislam Kaddafi, 2008 senesinde dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ı Amerika’da ziyaret etti.

Oğul Kaddafi'nin Amerika ile normalleşme çabası, Rice’ın, 55 sene sonra bir Kuzey Afrika ülkesini ziyaret eden ilk Amerikalı Dışişleri Bakanı olarak, Eylül 2008’de Trablus’u ziyaretiyle meyvesini verdi.

2011 senesinde yaşanan ve babasının linç edilerek öldürülmesiyle sonuçlanan iç savaşta muhalifler tarafından Libya'nın güneyindeki Sebha bölgesinde yakalandı ve tutuklandı. 

Yaklaşık 6 sene tutuklu kalan Seyfülislam Kaddafi, 2017 senesinde serbest bırakıldı.