Samet Cantürk

15 Temmuz gecesi Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yaralanan Samet Cantürk, darbeci askerlerin ambulansları engellemesi sonucu kan kaybından şehit oldu. Cantürk, çocuk yaşta hem annesini hem babasını kaybetmişti.

Darbe girişimini haber alır almaz meydanlara çıkan Samet Cantürk, Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na gitti.

20 yaşındaki Cantürk, darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı. Yaralıların hastaneye götürülmesi için gelen ambulansın darbeciler tarafından uzun süre alana sokulmaması sonucu çok fazla kan kaybetti.

Arkadaşları, uzun uğraşlar sonucu ensesine gelen kurşunla yaralanan Cantürk'ün yanına gidebildi. Ancak hastaneye gitmek için yola çıktıklarında Cantürk şehit oldu.

Kazan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde sözleşmeli işçi statüsünde çalışan, annesini 3, babasını ise 13 yaşında kaybeden genç şehit, Soğulcak köyünde anne babasının yanına defnedildi. Babaanne Refika Cantürk, "Torunum askerde şehit olacağım derdi. Ben de hep 'Ağzından yel alsın' derdim. Vatan uğruna gitti yavrum" diye konuştu.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Şehit Samet Cantürk’ün adının Kahramankazan Belediyesi Bocce Salonu’na ve Bocce 1. Ligi’ne verildiğini açıkladı.