Prof. Dr. Erişah Arıcan

Borsa İstanbul'un yeni başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan kimdir?

Akademik kariyerine 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat-Maliye Kürsüsü'nde araştırma görevlisi olarak başlayan Prof. Dr. Erişah Arıcan, 1990 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü'ne geçti. Prof. Dr. Erişah Arıcan, 1991 yılında hazırladığı "Merkez Bankası ve Parasal Büyüklüklerin Denetimi” konulu doktora tezi ile doktor unvanını aldı.

Prof. Dr. Erişah Arıcan, 1999 yılında İktisat Politikası Bilim Dalında Doçent, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümünde Profesör unvanını aldı.

1998-2006 yılları arasında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Prof. Dr. Erişah Arıcan, 2006-2015 yılları arasında ise Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yaptı.

2015 Ağustos ayında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevine atanan Prof. Dr. Erişah Arıcan, halen bu görevi sürdürüyor.

2002 yılından günümüze Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeliğini yürüten Prof. Dr. Erişah Arıcan, bu görevlerinin yanında 2015 Eylül ayından itibaren Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği görevini sürdürüyor.

1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018'de de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atandı.

Üstlendiği görevleri başarıyla yerine getiren Prof. Dr. Erişah Arıcan, 27 Eylül 2018 itibariyle Borsa İstanbul'un yeni başkanı oldu.

Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın, Türkiye Ekonomisi, Ekonomik Sistemler, Para- Banka, Merkez Bankacılığı ve Uygulamaları, Finansal Piyasalar ve Kurumlar üzerine bir çok akademik çalışmaları ve kitapları bulunuyor.