• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Nedip Cengiz Eker kimdir?

15 Temmuz gecesi Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı korumak için yola çıkan polislerden biri olan Nedip Cengiz Eker, darbeci askerler tarafından şehit edildi.

Nedip Cengiz Eker

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele düzenlenen baskında vurulan Nedip Cengiz Eker, olay yerinde şehit düştü. Arkasından ağlayanı olmasın diye yıllarca evlenmek istemeyen Eker’in, son zamanlarda yuva kurmak istediği ortaya çıktı.

Elazığlı Nedip Cengiz Eker, 41 yaşında ve bekardı. Bir kız kardeşi olan Eker, Muğla’da polis olarak görev yapıyordu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Maliye Bölümü’nü bitiren Eker, daha sonra polislik sınavlarına katılmış ve İzmir’deki polislik okulundan mezun olduktan sonra göreve başlamıştı.

Kendisine 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan için koruma görevi verilen Eker, yanındaki ekiple birlikte Marmaris’e, cumhurbaşkanının kaldığı otele gitti. İlk önce oteli tarayan darbeci askerler, sonrasında otelin etrafına gizlendi. Eker’in de içinde bulunduğu polis ekibinin yaklaşmakta olduğunu gören cuntacı hainler, polisleri de taramaya başladı. Saat 03.45 sularında gerçekleşen olay sonucu Nedip Cengiz Eker, olay yerinde şehit düştü.

Tüm Marmaris’in oğlunun cenazesinde ağladığını anlatan Baba Nihat Eker, oğlu için ''Biz onu çok temiz yetiştirdik'' diye konuştu.

Nedip Cengiz Eker, 17 Temmuz Pazar günü Aydın’ın Efeler ilçesinde defnedildi.

Şehidin ismi, memleketi Aydın Efeler’de bulunan bir mesleki ve teknik anadolu lisesine ve Tunceli’de bulunan bir ortaokula verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23