• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Necati Sayın kimdir?

62 yaşında ve 5 çocuk babası olan Necati Sayın, 15 Temmuz gecesi iki kızı ve damadıyla birlikte demokrasiye sahip çıkmak için meydanlara koştu. Vatanları için sokağa çıkan aileden 2 kişi şehit, 2 kişi de gazi oldu.

Necati Sayın

Genelkurmay Başkanlığı’na giden kavşağın önünde üzerlerine doğru gelen tanktan kaçmaya çalışan aileden Necati Sayın, damadı Fazıl Gür ve Ülkü Sayın bulundukları yerdeki köprüden aşağıya düştü. Hastaneye kaldırılan Sayın sabaha karşı şehit oldu. Sayın’ın damadı Fazıl Gür de şehit düşenler arasındaydı.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkan Necati Sayın’ın yanında kızları Ayşegül Sayın, Ülkü Sayın ve damadı Fazıl Gür de bulunuyordu. Arabayla Kızılay Meydanı’na giden aile, araçlarını burada bırakarak Genelkurmay Başkanlığı’na doğru yürümeye başladı.

Genelkurmay’a yakın kavşakta bir tankın arabayı altına alarak insanların üzerine doğru geldiğini gören aileden Necati Sayın, Ülkü Sayın ve Fazıl Gür bulundukları yerdeki köprüden aşağı düştü. Şehidin diğer kızı Ayşegül Sayın ise köprüde asılı kaldı. Necati Sayın yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Sayın, saat 05.30 sıralarında şehadete kavuştu. Sayın’ın kızıyla evli olan Fazıl Gür de şehit oldu.

15 Temmuz darbe gecesi babasını ve eniştesini şehit veren ve ablasıyla birlikte yaralanan Ayşe Emine Sayın, o geceyi şöyle anlattı:

''Babam tanklara taş atarken bizi unuttu. Ben de elime taş aldım ama atamadım. Masum birine gelirse zarar görür diye atamadım. Babam “Pensilvanya'nın itleri hepiniz gebereceksiniz" diye bağırdı. Bunu söyledikten sonra tank hızlıca üzerimize geldi, herkes yol kenarlarına çekiliyordu. Babam ve Ülkü ablam yolun ortasına çıkarak, “Gel, gel ezecek misiniz" diye bağırdı. Çığlıklar ve Allah-u Ekber sesleri birbirine karışıyordu. 5 saniyede 2 metre sürüklendim. Sağ ayağımın koptuğunu zannettim. Tünelden sarktım. Bir an gözümü açtım, aşağıda Fazıl eniştem, babam ve ablam hareketsiz yatıyordu. Eğer ben düşsem onların üzerine düşecektim. Bir an “3'ü şehit oldu, ben de gazi oldum" diye düşündüm. O esnada tanklar halen geçiyordu. İnsanlar aşağıya patır patır düşüyordu. Nasıl oradan çıktığımı hatırlamıyorum. Biri beni hastaneye götürdü. Babamın ciğeri patlamış. Hastaneye gittiğinde zor nefes alıyormuş, abim babama “Nasılsın?" diye sorduğunda “Vatan iyi ise iyiyim, çok şükür Elhamdülillah" dedikten sonra 05.30 civarında şehit olmuş.''

Necati Sayın, 17 Temmuz Pazar günü Ankara’da defnedildi. Şehidin ismi, Adıyaman’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı