• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mutlu Can Kılıç kimdir?

17 yaşındaki Mutlu Can Kılıç, garsonluk yapıyordu. Babasıyla birlikte gece yarısından sonra dışarı çıkan Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde darbeci askerler tarafından vurularak şehit edildi.

Mutlu Can Kılıç

Mutlu Can Kılıç, bir restoranda garsonluk yapıyordu. Öğrenimine açık öğretimden devam eden Kılıç’ın 14 yaşında bir de kız kardeşi vardı. Kılıç, gece yarısı 01.30-02.00 gibi babasıyla birlikte evden çıktı. Oğlunu en son yatsı namazından sonra gördüğünü söyleyen baba Bilal Kılıç, oğlunun grip olduğunu ve hasta yatağından kalkarak darbeci hainlerin karşısına çıktığını ifade etti.

Baba Bilal Kılıç olay gecesi yaşananları şöyle anlattı:

''Yatsı namazını kılmıştım, balkonda oturuyordum. Mutlucan, TV izliyordu, balkona heyecanla yanıma geldi, baba köprüye bomba koymuşlar, askerler köprüye gitmiş dedi. Ben de merak edip haberleri izlemeye odaya gittim. O da biraz üşütmüştü, odasına uyumaya gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı ile Emniyet binasına gittik daha sonra Külliye'ye giderek orada darbecilere karşı mücadele verdik. Oğlum, F-16 sesi ile uyanmış. Annesine beni sormuş, sokağa çıktığımı öğrenmiş. O anda TV'de TBMM'ye bomba atıldı haberini görünce babam şehit oldu diyerek evden hızlıca çıkmış. Annesi beni aradı, Mutlucan geliyor, durdur dedi. Yolda hep ağlamış. Ben aradım oğlum gelme, ben iyiyim dedim ama dinlemedi, Külliye'ye geldi. 05.30 sularında baba ara diye mesaj atmış, o arada bir hareketlenme olunca ben oğlumu aramayı unuttum. 6.30 sularında aradım ama ulaşamadım. Külliye'ye bomba atıldıktan sonra o alana gitmek istedim ama ayaklarım tutmadı gidemedim, eve gittim. Oğlum gelmemişti. Onu her yerde aradık, en son birini gösterdiler oğluma benzettim ama o olduğunu kabul etmedim. Bir gün sonra gittim, oğlumun şehit olduğuna inandım. Bombalama esnasında şehit olmuş. Bu hainlere gereken ceza verilsin. Oğlum biz evlendikten 8 yıl sonra dünyaya geldi. Gözbebeğimizdi. Allah bizden daha çok seviyormuş ki yanına aldı.''

Annesine ve arkadaşlarına şehit olmak istediğini söyleyen Mutlu Can’ın duaları kabul oldu. Kılıç’ın en büyük hayallerinden biri de araba ve ehliyet alabilmekti. Kazandığı paranın yarısını ailesine veren Mutlu Can Kılıç, Sayıştay’da temizlik bölümünde çalışan babasına bu şekilde destek oluyordu.

Mutlu Can Kılıç, 19 Temmuz Salı günü Ankara’da toprağa verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı