• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mustafa Kaymakçı kimdir?

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine abdestini alıp evden çıkan Mustafa Kaymakçı, köprüye giderek darbeci hainlere karşı mücadele etti. Direniş sırasında omzuna isabet eden kurşunla yaralanan Kaymakçı, hastaneye götürüldüğü sırada şehit oldu.

Mustafa Kaymakçı

37 yaşındaki Kastamonu Tosyalı Mustafa Kaymakçı, 21 aylık evliydi. 9 aylık bir oğlu olan Kaymakçı, uzun yıllar boyunca Üsküdar Belediyesi’nde çalıştı. Belediyeden ayrılan ve güvenlik görevlisi olarak hayatına devam eden Kaymakçı’nın en sevdiği aktivitelerden birisi balık tutmaktı. Sık sık Kuleli’ye giderek balık tutan Kaymakçı, Üsküdar Cumhuriyet Lisesi mezunuydu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne giderek darbecilerin karşısına dikilen Kaymakçı, tanklardan açılan ateş sonucu sağ omzundan vuruldu. Motosiklet üzerinde hastaneye götürülen Kaymakçı, yolda şehit oldu.

Mustafa Kaymakçı, 17 Temmuz’da Çekmeköy’de defnedildi.

Ağabeyinin vatanını çok sevdiğini söyleyen şehidin kardeşi Osman Kaymakçı, ''Vatanını normal bir insandan daha fazla severdi'' diye konuştu. Ağabeyinin hayvanlara özel bir ilgisi olduğunu da belirten Osman Kaymakçı, ''Hayvansever bir insandı, balık ve kuş beslerdi. Sokak hayvanlarını da çok düşünen birisiydi, onları beslerdi'' açıklamasında bulundu.

Maltepe Kiptaş Konutlarındaki bulunan Özel Coşkun Kolejinin ismi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şehit Mustafa Kaymakçı Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak değiştirildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23