• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mustafa Direkli kimdir?

15 Temmuz darbe girişiminin en genç şehitlerinden biri olan Mustafa Direkli, Bediüzzaman Aile Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Mustafa Direkli

Mustafa Direkli, arkadaşları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na giderken, Orhanlı’daki gişelerde bir polisi şehit eden darbecilerin üzerine yürüyen halkın arasına katıldı. Direkli, darbecilerin halkı silahla taraması üzerine olay yerinde şehit düştü.

Şanlıurfalı Mustafa Direkli, henüz 20 yaşındaydı. Okan Üniversitesi’nde İç Mimarlık okuyan Direkli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını duyunca babasına, ''Bugün gitmezsek ne zaman gideceğiz'' diyerek sokağa çıktı.

Orhanlı gişelerinin önünde cuntacı hainlerin halkı taraması üzerine arkadaşının kollarında şehit düşen Direkli, yakınlarına son olarak, ''Gitsek ne olur, en fazla şehit olacağız. Bu kimsenin eline geçecek bir mertebe değil. Kimden korkuyorsunuz?'' demişti.

Şehidin cenazesi, Şehbenderiye (Topçu Meydanı) camisinde kılınan namazın ardından Bediüzzaman Aile Mezarlığı'na defnedildi.

Mustafa Direkli’nin memleketi Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde bulunan ve ismi daha önce Fatih Sultan Mehmet olan caminin adı, Şehit Mustafa Direkli Camii olarak değiştirildi. Ayrıca şehidin ismi Şanlıurfa Haliliye Belediyesi tarafından bir parka verildi. Şanlıurfa Karaköprü’de bir ortaokula da Şehit Mustafa Direkli ismi verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23