• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Muhammet Oğuz Kılınç kimdir?

1990 Antalya doğumlu olan polis Muhammet Oğuz Kılınç 15 Temmuz gecesi geçici görev olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeydi.

Muhammet Oğuz Kılınç

Asıl görev yeri İstanbul olan Muhammet Oğuz Kılınç, 15 Temmuz gecesi geçici olarak gönderildiği Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeydi. O gün eve geldikten sonra 20:00 sularında tekrar çağırılan Kılınç, görevinin başına geçti. Emniyette silahlar çıkarılmış ve arkadaşları arasında dağıtılmıştı. Darbeci askerlerle çıkan çatışmada kafasından vurulan Kılınç, bir süre can çekiştikten sonra şehit düştü.

Şehit polis Muhammet Oğuz Kılınç 2016’nın başlarında şark hizmeti yapmak için dilekçe yazmıştı. Van’a tayini çıkan Kılınç, gitmek için gün sayarken şehit oldu.

BABA DARBE NE DEMEK?

Muhammet Oğuz Kılınç, şehit olmadan 20 dakika önce babasıyla konuşmuş ve ona “Seni Allah’a emanet ediyorum” diyerek telefonu kapatmıştı. 29 yıllık polis memuru babası Zeki Kılınç, şehit olmanın ona değil oğluna nasip olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Bir polis memuru, bir fert olarak bayrağın inmemesi, ezanların susmaması için mücadele ettim. Benim 17 yaşında bir oğlum daha var. Darbe teşebbüsü sırasında 'Baba darbe ne demek?' diye sordu. Anlatınca, 'Sakın teslim olma, mücadele et gerekirse çatış baba' diyerek beni evden o şekilde gönderdi. Oğlum Ankara'da çarpışırken, ben de buradaki ilgili kurumlarda nöbet bekledim. Bu güzel ülkede yaşamak istiyorsak, yeri geldiğinde canımızı vermekten çekinmemeliyiz. Şehitlik ve gazilik hoş geldi, sefa geldi. Oğlumun mekanı muhakkak ki cennet olacaktır. İsmi Muhammet Oğuz. Çocuklarımın ismini bilinçli olarak koydum. Bir Mehmet Onur'um daha var. Bir de Zeki Kılınç var. Ben şehit olmak istedim, 53 yaşındayım olamadım ama çocuğum benim yerime oldu."

Şehit polis Muhammet Oğuz Kılınç’ın yıllar önce babasına yazdığı ve "Senin gibi polis olmak istiyorum" dediği mektup, şehit edildikten sonra ailesine teslim edilen cüzdanından çıktı. Babası polis memuru Zeki Kılınç, yazdığı cevap mektubunu oğlunun kabri başında okudu.

Kılınç'ın cenaze namazı, 17 Temmuz Pazar günü ikindi namazında Ankara Kocatepe Camii'nde kılındı ve naaşı memleketi Antalya'da defnedildi.

Şehit Polis Muhammet Oğuz’un adı, Altınova Polis Merkezi Amirliğine ve Antalya’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı