Mizgin Irgat

Mizgin Irgat kimdir?

Babasının ismi Mehmet Raşit, annesinin ismi Kurdele'dir. Mizgin Irgat,1978 yılında Bitlis Tatvan da hayata gözlerini açtı. Karşıyaka İlk Okulu ve Orta Okulundan sonra Tatvan Atatürk Lisesindeki öğrenimine devam ederken 1993 senelerinde göçertilme politikası sonucu 1993 yılı sonlarında İzmir iline göç etmek zorunda kaldı. 

Daha sonra çalışmalarına ve eğitimine devam eden Irgat 2003 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra İzmir ilinde serbest avukat olarak göreve başladı. Irgat avukatlığın yanı sıra, özgün kadın çalışmalarında, muhalif bir çok sivil toplum örgütünde, inisiyatiflerde ve platformlarda çalışmalar yaptı. Irgat, başta İzmir ilindeki olmak üzere birçok siyasi ve toplumsal davaların avukatlığını yaptı. İzmir ili Konak ilçesinde 2009 yılı yerel seçimlerinde belediye başkan adayı oldu. Irgat'ın başarılı seçim çalışmasının dikkat çektiği bu seçimlerde, DTP Konak ilçesinde yüksek bir oy alarak 3. parti oldu. 

Irgat, bir süre Halkların Demokrasi Partisi İzmir İl Eş Başkanlığı görevini devam ettirdi. Mizgin Irgat HDP Bitlis Milletvekili Adayı oldu.