Mehmet Sepil

İş adamı ve Göztepe'nin 46. başkanı Mehmet Sepil kimdir?

Mehmet Sepil, 1955 senesinde İzmir'de dünyaya geldi. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Sepil, aynı üniversitede Kıyı ve Liman Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. 

30 seneden daha fazla inşaat mühendisliği, inşaat ve yüksek teknoloji şirketlerinde mali ve idari yöneticiliği yapan Mehmet Sepil, NATO, ABD ve Türk hükümeti ile ilgili özel sektör projelerinde çalıştı.

2011 senesinde İngiliz Vallares PLC ile birleşmesine kadar Irak'ta faaliyet gösteren en büyük petrol şirketi olan Genel Energy şirketinin CEO'luğunu yaptı.

2012 verilerine göre 450 milyon dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 34. işadamı olan Sepil'in yönettiği Genel Energy PLC, yılda milyarlarca varil petrol üretme kapasitesine sahiptir.

Ayrıca Sepil'in, Ege mutfağını dünyaya tanıtma hedefiyle kurduğu bir restoranlar zinciri bulunmaktadır.

Mehmet Sepil ayrıca Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesidir.

Mehmet Sepil, çocukluğundan bu yana Göztepe'ye olan ilgisi ile bilinmektedir. Hüseyin Altınbaş, 24 Mart 2014'te Yeni Asır'a verdiği röportajda "Gerekirse kulübü satarım" ifadesini kullanıp kulübü satın almak isteyen herkesle görüşebileceğini belirttikten sonra, uzun süredir kulübün hisselerini almak isteyen Mehmet Sepil harekete geçmiş ve  7 milyon 500 bin dolarlık satış bedelinin yanı sıra kulübün mevcut borçlarını da üstlenerek kulübün yeni başkanı olmuştur. 

14 yıl aradan sonra 2017 yılında Göztepe takımını Süper Lig'e çıkartmıştır.