• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

M. Night Shyamalan kimdir?

M. Night Shyamalan Hintli yönetmen ve senaryo yazarıdır. Bu dünya ile ötekisi arasında gidip gelen karakterlerin korku ve gerilim hikayeleriyle ünlenen Shyamalan, Alfred Hitchcock’un yeni nesil varisi olarak kabul edilmektedir. Yönettiği her filmin senaryosunu kendisi yazmış ve yapımcılığını üstlenmiştir.

M. Night Shyamalan

M. Night Shyamalan, 6 Ağustos 1970 tarihinde Hindistan’ın Pondicherry şehrinde doğdu. Babası Nelliate Shyamalan kardiyolog, annesi Jayalakshmi Shyamalan ise doğum uzmanıydı. Veena Shyamalan adında bir kardeşi vardı.

Shyamalan, Philadelphia’nın gösterişli banliyösü Penn Valley’de büyüdü. Ailesinin hediye ettiği kamerasıyla 17 yaşına kadar 45 tane kısa film çekti. Katolik okulunda öğrenim gördükten sonra Tisch School of the Arts’ta film yapımı üzerine eğitim aldı.

1992 yılında bu okuldan mezun oldu. Aynı yıl, ilk uzun metrajlı filmi ''Praying with Anger''ı çekti. 1998’de onun ilk önemli teatral eforu olarak nitelendirilen ve çekimlerini eğitim gördüğü Katolik okulunda gerçekleştirdiği ''Wide Awake'' için kamera arkasına geçti.

Robert Loggia, Rosie O'Donnell, Dana Delany ve Denis Leary gibi oyuncuların rol aldığı film genç bir Katolik öğrencinin büyükbabasının ölümüyle başa çıkma hikayesini konu alıyordu. Film gişede büyük bir hasılat elde etti.

1999 yılında çektiği Altıncı His, Shyamalan'ın geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı. Film 6 dalda oskara aday gösterildi. Ayrıca çeşitli film festivallerinden aldığı 30 ödülün de sahibi oldu.

Haley Joel Osment ve Bruce Willis’in başrollerini paylaştığı, bu filminden sonra Shyamalan, 2000 yılında bir diğer doğaüstü gerilim filmi olan Ölümsüz'ü çekti. Ölümsüz, Shyamalan’ın kült klasiklerinden biri olarak kabul edildi. Ölümsüz’de yine Bruce Willis’le çalıştı.

2002’de, karısının trajik bir kaza sonucu ölmesi sonucu inançlarını yitiren eski bir rahibin ruhani sorgulamalarını, bilimkurgu ve gerilim ekseninde işleyen filmi İşaretler'i çekti. Mel Gibson ve Joaquin Phoenix’in başrollerini paylaştıkları filmde, dünyayı istila eden uzaylılar teması ilk kez felsefik ve spiritüel bir yaklaşımla ele alınıyordu.

Shyamalan, gerilim, bilimkurgu, fantezi ve drama türlerini sentezlediği çalışmalarında çok katmanlı ve zengin bir anlatım sunuyordu. 2004 yapımıThe Village (Köy) filminde diğer filmlerinden farklı olarak gerilim temasını bireyler üzerinden değil de toplumsal bir eksende ele aldı.

Kitlesel bir korku fenomeni oluşturduğu Köy filminde, sorgulanmadan benimsenmiş korkuların sonuçlarını tartışıyordu. Film farklı okumalara sahip olduğu, çok katmanlılık içerdiği için üzerinde uzun süre konuşuldu.

2006 yılında Sudaki Kız filmi için kamera arkasına geçti. Bryce Dallas Howard, ve Jeffrey Wright’ın başrollerini paylaştığı film, Philadelphia’daki bir apartmanda gelişen gerçeküstü olaylar hakkındaydı. Ancak film beklenen ilgiyi göremedi ve olumsuz eleştiriler aldı.

Kendi Ağzından

“Ben ürpermeyi çok seviyorum. Yaşamın her anında bir heyecan olduğuna inanıyorum. Bu nedenle ürperti hissedemeyeceğim bir film yapmak bana zor geliyor. Ama belli de olmaz her an her şeyi yapabilirim.”

“Küçük yaşlarımda aile büyüklerinin anlattığı masallarla büyüdüm ben. Küçücük bir çocukken bile büyük keyif aldığımı hatırlıyorum. Her çocuk da böyledir sanırım. Evde de çarşaflarla filan hayaletler yapardım, ev halkını korkutmaya bayılırdım. Sanırım gizem, bilinmeyen şeyler her çocuk gibi benim de ilgimi çekiyordu. Sonrasında da herha hep.”

“Korku benim sinema dilim. Ama aslında sevgi filmleri yapıyorum ben. İnanç da çok önemli tabii ki, inanarak var olabiliyoruz..."

Filmleri

Praying with Anger

Wide Awake

Altıncı His

Ölümsüz

İşaretler

Köy

Sudaki Kız

Mistik Olay

Son Hava Bükücü

Şeytan

Dünya: Yeni Bir Başlangıç

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23