THY- Euroleague

Kıvanç Tatlıtuğ

Model, sinema ve dizi film oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ kimdir?

Kıvanç Tatlıtuğ, 27 Ekim 1983 yılında Adana'da dünyaya geldi. İlkokulu tamamladık sonra bir süre Adana’da Yenice Özel Çağ Lisesi’nde okudu. Daha sonra ailesiyle İstanbul’a taşınarak lise öğrenimini İstanbul Kalamış Lisesinde tmamladı. Çocukluk yıllarında basketbola meraklı olan Tatlıtuğ, Adana’da yaşadığı dönemlerde Fiskobirlik, Güney Sanayii, Çukurova Kulübü, Devlet Su İşleri ve Tarsus Amerikan Kulübü'nde basketbol oynadı. İstanbul’a geldikten sonra Beşiktaş basketbol takımında oynamaya devam etti, ancak sakatlanınca basketbol hayatına son verdi. Daha sonra 1997 yılında babasının bir kalp ameliyatı geçirmesi üzerine tamamen İstanbul’a taşındılar.

Mankenliğe tesadüfen annesinin bir marketin camında gördüğü manken ilanına başvurmasıyla başladı. Önceleri yalnızca para kazanmak amacıyla yaptığı mankenliği severek daha sonra profesyonel olarak yapmaya başladı. 2000 yılında başladığı mankenliği iki sene çeşitli ajanslarda sürdürdükten sonra 2002 yılında Best Model Of Turkey mankenlik yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Aynı yıl Best Model of the World’e katılmaya hak kazanan Kıvanç Tatlıtuğ bu yarışmada birinci olarak dikkatleri üzerine çekti. Böylece uluslararası alanda da tanınmaya başlayan Kıvanç, Fransız Mankenlik Ajansı Success’in teklifi üzerine yaklaşık iki yıl Paris’te yaşadı.

Paris’te yaşadığı sırada Türkiye’den film tekliflerini değerlendirmeye başlayan Kıvanç Tatlıtuğ, “Gümüş” dizisine onay verdi ve Türkiye’ye döndü. Böylece 2005 yılında oyunculuk kariyerine başlamış oldu. 100 bölüm çekilen Gümüş dizisi Türkiye’de oldukça fazla ilgi görürken aynı zamanda yurtdışında da sevilen bir dizi haline geldi ve Ortadoğu’ya satılan ilk Türk dizisi oldu. Kıvanç Tatlıtuğ; Kahire, Abu Dhabi, Muskat gibi birçok film festivaline davet edildi, "Onur Konuğu" olarak katıldı ve "Onur Ödülleri" aldı. Daha sonra Balkanlar, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika’da da en çok bilinen ve izlenen Türk aktör oldu.

Tatlıtuğ, “Gümüş” dizisinin ardından sırasıyla, “Menekşe ile Halil” dizisinde "Halil", “Aşk-ı Memnu” dizisinde "Behlül", “Ezel” dizisinde konuk oyuncu olarak “Sekiz", “Kuzey Güney” dizisinde “Kuzey” ve "Kurt Seyit ve Şura" dizinde "Seyit" karakterini başarıyla canlandırdı. Tatlıtuğ, “Aşk-ı Memnu” dizisinde canlandırdığı Behlül karakteriyle Altın Kelebek Ödüllerinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü almaya hak kazandı. 2007 yılında “Amerikalılar Karadenizde” filminde "Muzaffer" ve 2013 yılında “Kelebeğin Rüyası” filminde "Muzaffer Tayyip Uslu "karakterlerini canlandırarak sinema sektöründe de başarılı olduğunu gösterdi.

Sanatçı, başarılı oyunculuk grafiğiyle Altın Kelebek TV Ödülleri, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri ile birlikte pek çok üniversiteden, eğitim ve kamu kurumlarından "En iyi Erkek Oyuncu" ödülü aldı. Son olarak 2014 SİYAD Ödülleri'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülüne layık görüldü. Mavi Jeans’ın reklam yüzü olarak da dört sezon firmanın reklamlarında yer aldı. 2016 yılının ortalarında yayınlanması planlanan bir TV dizisinde rol aldıktan sonra dizi sektörünü bırakacağını ve sinema alanında oyunculuk yapmaya devam edeceğini belirtmiştir.

 

Ödülleri:

 

En iyi erkek oyuncu (Kelebeğin Rüyası) / 46. Siyad Türk Sineması Ödülleri 2014

En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Kuzey Güney 1. Sezon) / 39.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri 2012

En İyi Erkek Oyuncu (Dram) (Aşk-ı Memnu) / 36.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri 2009

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Cesur ve Güzel (Cesur Alemdaroğlu, TV Dizisi, 2016)

Kurt Seyit ve Şura 2 Sezon (TV Dizisi, Kurt Seyit, 2014)

Kelebeğin Rüyası (Muzaffer Tayyip Uslu, Sinema Filmi, 2013)

Kuzey Güney 2 Sezon (TV Dizisi, Kuzey, 2011-2012)

Oyuncak Hikayesi 3 (Seslendirme, Sinema Filmi, 2010)

Ezel 2. Sezon (TV Dizisi, Sekiz/Ramiz, 2010)

Aşk-ı Memnu 2 Sezon (TV Dizisi, Behlül Haznedar, 2008-2009)

Menekşe ile Halil (Halil Tuğlu, TV Dizisi, 13 Bölüm, 2007)

Amerikalılar Karadeniz'de 2 (Muzaffer, Sinema Filmi, 2006)

Acemi Cadı  (Kendisi, TV Dizisi, 2006)

Gümüş (Mehmet Sadoglu, TV Dizisi, 2005)