• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kübra Doğanay kimdir?

Komiser Yardımcısı Kübra Doğanay, 15 Temmuz gecesi görev yaptığı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na düzenlenen saldırıyı öğrenince yola çıktı. Ablasının ''Ayet el-Kürsi oku'' diyerek göreve gönderdiği Doğanay, mühimmat almak için gittiği görev yerine atılan ikinci bomba sonucu şehit düştü.

Kübra Doğanay

Kübra Doğanay, 15 Temmuz gecesi Özel Harekat Daire Başkanlığı yakınında bulunan evindeydi. Atılan ilk bombadan sonra görev yerine geçmek istedi. Dışarı çıkacağı anda meslektaşı Şehit Cennet Yiğit telefonla aradı ve birlikte gitme teklifinde bulundu.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü önündeki FETÖ kuşatmasını kaldırmak için harekete geçen iki arkadaş, mühimmat almak için Özel Harekat Daire Başkanlığı’na döndü. Saldırı öncesinde son olarak saat 23.58 sıralarında Kübra ile konuşan ablası, ''Ablacığım, kendine dikkat et, bol bol Ayet el-Kürsi’yi oku zırh gibi seni korur'' dedi.

Kübra ise ablasına, ''Tamam, anne ve babama selam söyle şarjım bitiyor. İl Emniyet Müdürlüğü’nü kuşatacağız, göreve gidiyorum'' diyerek telefonu kapattı. Kapının önüne geldikleri sırada darbeciler ikinci bombayı attı. Kübra Doğanay olay yerinde arkadaşı ile birlikte şehit düştü. Şehit Cennet Yiğit, Kübra Doğanay’ın yakın arkadaşı. Birlikte okumuş birlikte çalışmışlardı. Darbe gecesi ikisi de 23 yaşında şehit edildi.

Şehit Doğanay'ın cenazesi memleketi Kayseri Yeşilhisar'daki Camii Kebir'in önüne getirildi. Ardından ilçe mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Çocukluğundan beri polis olmayı hayal eden Kübra Doğanay, Marmara Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü 4. sınıfta okurken komiser yardımcılığı sınavlarına girdi. Doğanay, ilk olarak Diyarbakır’ın Sur ilçesinde görev aldı.

Fakat ailesi endişelenmesin diye Çanakkale’ye gittiğini söyledi. 8 ay boyunca PKK’ya yönelik operasyonlarda görev aldı. Daha sonra Ankara’ya çağırılan Doğanay, Diyarbakır’a geri gitmek istediğini söyleyerek şehit oluşundan 15-20 gün önce dilekçe gönderdi. 23 yaşındaki Özel Harekat Polisi Kübra Doğanay, sık sık şehit olmak istediğini söylüyordu.

Şehidin ismi, memleketi olan Kayseri Yeşilhisar’daki bir fen lisesine, Mersin Yenişehir’de bulunan bir kız Anadolu imam hatip lisesine ve Yalova’da bulunan bir imam hatip ortaokuluna verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23