Jadoid Merroune

Faslı Jadoid Merroune 2 yıldır İstanbul’da kalıyordu. 5 dil bilen 32 yaşındaki Merroune, geçimini turistlere rehberlik yaparak sağlıyordu.

15 Temmuz darbe girişimini televizyondan öğrenen Jadoid Merroune tereddüt etmeden meydanlara indi.

Şehidin ev arkadaşı Ömer Kaya, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıktık. Merroune benden daha istekliydi. O da demokrasinin olduğu bir ülkede mutlu olarak çalışıyordu. Tankları durdurmak için Taksim harbiyedeki TRT binasının önüne gitti. Görüntüler çok kötüydü. Asker rastgele ateş açıyordu. O sırada Merroune’nin vurulduğunu gördüm. Vatandaşların yardımıyla hastaneye götürdük. Ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı” dedi.

“Dünyaya gelecek çocuğunun haberini bekliyorduk”

Fas'ın Tanca kentinde yaşayan Merroune’nin babası Abdüsselam Merroune, oğlunun, binlerce kişiyle birlikte sokaklara indiğini belirterek, "Birkaç ay sonra dünyaya gelecek çocuğunun haberini beklerken, İstanbul'da darbecilerin, yağdırdığı kurşunların isabet etmesi sonucu hayata gözlerini yuman Jadoid'in haberi geldi" diye konuştu.

Baba Merroune, "Türkiye'deki gelişmelerden dolayı tedirgin olan gelinim, eşiyle konuşmak istemiş. Merroune’nin telefonunu seyyar satıcı bir arkadaşı açarak eşinin darbeci askerler tarafından vurulduğunu söylemiş" dedi.

Resmi olarak 15 Temmuz Şehidi unvanı verilen Jadoid Merroune’nin Fas’taki ailesinin şehit yardımlarından faydalanabilmesi için süreç başlatıldı.