I. Richard

Savaşçılığı ve cesareti ile tanınan I. Richard,Müslümanlara karşı Üçüncü Haçlı Seferi’ni başlatmıştır.

I. Richard 8 Eylül 1157 tarihinde İngiltere'nin Oxford kentindeki Beaumont Sarayı'nda doğdu. Ancak o zamanki İngiliz kraliyet hanedanının diğer üyeleri gibi Norman (Fransız) asıllıydı. II. Henry'nin üçüncü meşru oğlu olduğu için tahta çıkmayı beklemiyordu.

6 Temmuz 1189'da babasının ölümü üzerine İngiltere kralı oldu. Yaşamının çoğunu Normandiya'da (Fransa) geçirdi.

ASLAN YÜREKLİ RİCHARD

I. Richard’a Aslan Yürekli unvanı, cesaretine ve komuta kabiliyetine binaen verilmiştir. Henüz 16 yaşındayken, komutası altındaki birliklerle, babası II. Henry'ye karşı ayaklanan asileri bastırmayı başarmıştır. Üçüncü Haçlı Seferi'ne bizzat katılmış ve komuta etmiştir. Philip Augustus'un ayrılmasından sonra komutayı elden bırakmamış ve Müslümanlara karşı birtakım zaferler elde etmiştir.

Bunun yanında Selahaddin Eyyubi ile birçok kez karşı karşıya gelmiştir. Birçok önemli başarı elde etmesine rağmen Kudüs'ü ele geçirememiştir.

I. Richard, İngiltere'nin önemli ikonlarından biridir.

ÜÇÜNCÜ HAÇLI SEFERİ

 

1187 yılında Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü Haçlılardan geri aldığı haberi Avrupa'ya yayılınca Richard Fransa kralı II. Philip'le birlikte Üçüncü Haçlı Seferi’ni başlattı.

1190 yazında Kudüs’e doğru yola çıkan Richard önce Sicilya'yı işgal etti. Daha sonra buradan ayrılarak 6 Mayıs 1191 tarihinde Kıbrıs'ı ele geçirdi.

7 Eylül 1191'de Arsuf Savaşı'nda Selahaddin Eyyubi'nin ordularını yenmeyi başardı. Ancak tüm uğraşlarına rağmen Kudüs'ü Müslümanlardan geri alamadı.

1 Eylül 1192'de Selahaddin'le bir anlaşma imzalayarak Avrupa'ya geri döndü. Avrupa'ya geri dönerken Viyana yakınlarında Kutsal Roma Germen İmparatoru VI. Heinrich'a esir düştü. Annesi Akitanya Düşesi Elenor 150.000 Mark tutarında bir fidye ödeyerek 4 Şubat 1194'de oğlunun serbest bırakılmasını sağladı.

 

 

SON YILLARI

I. Richard hayatının geri kalan kısmını Normandinya’da geçirdi.

Château Gaillard denilen bir şato inşa ettirdi. Birlikte Haçlı Seferi'ne çıktığı II. Philippe Auguste ile savaşırken çaylak bir okçu tarafından kolundan vuruldu.

Ölümünden önce çaylak okçuyu bağışladı. Bu olay

birçok İngiliz tarihçisi tarafından "karıncanın aslanı öldürmesi" olarak yorumlanmıştır.

Richard yaranın kangren olması sonucu 6 Nisan 1199 tarihinde hayatını kaybetti. 41 yaşında ölen Richard'ın bedeni Fransa'nın dört bir yanına dağıtılmış, iç organları okla yaralandığı Chalus Şatosu'na, kalbi Rouen'e ve bedeninin geri kalanı da Fontevraud'a gömülmüştür.

ETKİLERİ

I. Richard 10 yılı aşkın hükümdarlığı boyunca İngiltere topraklarında geçirdiği toplam süre altı aydan daha azdır.

Hükümdarlığının son beş yılının tamamını ülke dışında geçirdi. Çok az İngilizce bilmekteydi ancak buna rağmen İngilizler tarafından sevilen ve hatırlanan bir liderdir.

Yokluğunda kardeşi John hüküm sürdü ve onun haksız yönetimi sırasında bir halk efsanesi olan Robin Hood doğdu.

MÜSLÜMANLARLA SAVAŞI

I. Richard ordusunu Fransız ve Almanlarla birleştirdi ve iki yıldır sürmekte olan Akka kalesi kuşatmasını devraldı. 6 hafta içerisinde ordusuyla Müslümanları yendi ve kente girdi. 27000 esiri kılıçtan geçiren Richard

Selahaddin Eyyubi’nin kontrolü altında bulunan Kudüs'e yürüdü. Richard Selahaddin’e  karşı büyük bir savaş vermiştir.

Öte yandan hala batıda bu iki ismin üzerine tartışmalar ve konuşmalar yapılmaktadır.
Richard bir yıl uğraşmasına rağmen Kudüs'ü Selahaddin’den geri alamamıştır. Bunun başlıca sebebi

ordusuna yiyecek-su bulmakta güçlük çekmesi ve Selahaddin’in nihai bir savaşa girmeyerek savunmada kalmış olmasıdır.

Selahaddin’in amacı düşmana çöl şartlarında pes ettirmektir.

BARIŞ ANLAŞMASI

I. Richard’ın önerisiyle Müslümanlar ve Haçlılar arasında 1 Eylül 1192 tarihinde barış anlaşması imzalanmıştır. Ramla Anlaşması ile Kudüs, kapılarını Hristiyan hacılara açık kalmak kaydıyla Müslüman hakimiyetinde kalmıştır.