I. James (İngiltere Kralı)

I. James uzun seneler, İskoçya, İngiltere ve İrlanda kralı olarak hüküm sürmüştür.

İskocya Kraliçesi Mary Stuart’ın oğlu olan I. James 19 Haziran 1566 tarihinde Edinburg'de dünyaya geldi. Soyluların annesini tahttan indirmesiyle henüz 13 aylıkken İskoçya Krallığı'nın başına geçti. 13 yaşına geldiğinde hükümetin denetimini üstlendi ve ilk parlamentosunu açtı. 15 yaşında merkeze bağlı bir yönetim kurdu ve devletin kilise üzerindeki otoritesini sağlamlaştırdı.

1589 yılında Danimarka kralı II Fredrick in küçük kızı Anne ile evlendi. Bu evlilikten 3 çocukları oldu. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth çocuksuz olarak ölünce 1603 yılında tahta çıktı. Bu dönemde İngiltere-İspanya Savaşı’na son verdi. Bunun yanında Anglikan Kilisesi’nde bir dizi reform gerçekleştirdi ve İncil’i İngilizceye çevirtti.

Annesi Mary Stuart koyu Katolik olduğundan, I. James kral olduğunda İngiliz Katolikleri durumlarının iyileşeceğini ve üzerlerindeki baskının azalacağını düşünmüşlerdi. Ancak James Kalvinist bir Protestandı. Zamanla Katolikler üzerindeki baskı daha da artınca, bazı Katolikler Robert Catesby önderliğinde I James'e karşı meşhur 5 Kasım 1605 tarihli Barut Suikasti'ni düzenlemişlerdir.

Bu girişim kral ve parlamentonun uzlaşmasını sağladı. Ancak, James, daha sonraları üç kez parlamentoyu dağıttı ve monarşiyi savundu. Daha sonra İspanya’yı ziyaret etmekte olan oğlu Charles, kral tarafından kovulunca James, intikam almak amacıyla Fransa ile birleşerek İspanya’ya savaş açtıysa da, sağlığı giderek bozuldu. Yönetimi oğlu Charles devraldı.

Öte yandan James'in İskoçyalıları kayırması ve onlara topraklar vermesi İngiliz kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanmıştır. Bu durum kralın İskoçya ile İngiltere’yi birleştirme planlarını engellemiştir.

 

I. James, 27 Mart 1625 tarihinde ölmüştür. Hayatının bir bölümüne 2011 yapımı Anonymous filminde değinilmiştir.