Hayreddin Soykan

Hayreddin Soykan kimdir?

Hayreddin Soykan 1968 senesinde İstanbul-Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Üsküdar İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitime başladı. Eğitimi sırasında yayıncılık ile uğraştığı için Boğaziçi’ndeki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği ve yine İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümlerinde birkaç senelik periyodlar halinde devam etti.

Yayıncılık faaliyetlerine 1985 senesinde Karar dergisindeki makaleleriyle başlayan Soykan, AK-Doğuş, Ak-Zuhur, Tahkim, Yeni Tahkim, Akademya ve Akademya’ya Doğru dergilerinde idarecilik ve yazarlık yaptı. Ayrıca Taraf, Akıncı Yol, ve Yeni Nizam dergilerinde makaleleri yayınlanan Soykan, bir süre de karikatürle ilgilendi. 1987 senesinde Doğuş Grubu Karma Karikatür Sergisi’nde yer aldı.

Yayıncılık faaliyetlerinden dolayı üç kez cezaevine girip, toplam üç sene hapis yatan Soykan, tahliye olduktan hemen sonra 2001 ilkbaharında Akademya’ya Doğru Kültür-Sanat Platformu’nu kurdu.