Hacı Ömer Sabancı

Sabancı Holding'in kurucusu olan Hacı Ömer Sabancı, iş hayatına pamuk ve margarin ticaretiyle başlamıştır. Bugün Sabancı Topluluğu'nu meydana getiren sanayi kuruluşlarının temelini oluşturan ilk şirketler, Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulmuştur.

Hacı Ömer Sabancı, 1 Ocak 1906 tarihinde Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğdu. 13 yaşında babası Hacı Arap Sabancı'yı kaybettikten sonra 450 kilometrelik yolu yaya olarak katederek Adana'ya göç etti. Burada bir süre pamuk işçiliği yaptı. Daha sonra işçi müteahhitliğine başladı. Yaptığı tasarruflarla pamuk ticaretinde mütevazı bir iş kurdu.

1928 yılında Sadıka Hanım'la evlendi. Bu evlilikten İhsan, Sakıp, Hacı, Şevket, Erol ve Özdemir adında altı erkek çocuk sahibi oldu. 1943'de Yağsa'ya ortak olan Hacı Ömer, 1946 yılında arkadaşları ile birlikte Marsa'yı satın aldı. Daha sonraki yıllarda sırasıyla Akbank, Bossa Un, Çırçır Fabrikası, Bossa Tekstil Fabrikası, Oralitsa, Aksigorta ve Teknosa kuruldu.

1950 yıllarında Türkiye'nin en zengin insanı olan Hacı Ömer Sabancı, 2 Şubat 1966 tarihinde şeker ve kalp rahatsızlıkları nedeniyle İstanbul Hilton Oteli 237 numaralı odada vefat etti. Cenazesi vasiyeti üzerine Adana'ya getirilip burada defnedildi.