THY- Euroleague

Hülya Avşar

Şarkıcı, Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Sunucu Hülya Avşar kimdir?

Sinema ve dizi film oyuncusu, sunucu, şarkıcı olan Hülya Avşar 10 Ekim 1963 yılında Edremit / Balıkesir'de doğdu. Babası Celal Avşar devlet memuru, annesi Emral Hanım ise hemşireydi. Ardahanlı olan babası Avşar aşiretine mensuptur. Avşar aşiretinin kökleri Kayseri Pınarbaşı’na uzanıyor.  Babası Celal Bey, doktor kardeşi vasıtasıyla  hemşire Emral Hanımla tanışarak evlendi ve aile Emral Hanımın görev yeri olan Balıkesir’e yerleşti. Hülya Avşar, ailenin görevi nedeniyle çocukluğunu Ankara’da geçirdi ve Ankara Anıttepe Lisesinde okudu.  Hülya Avşar, henüz 16 yaşında iken 1980 yılında genç yaşta evlendi. Daha sonra eşinin memleketi olan Antakya’ya gitti. Ancak evlilik uzun sürmedi, hamile olarak baba evine döndü. Moralinin düzelmesi için İstanbul’a tatile gönderildiğinde Orada  çocuğunu aldırdı. Bu arada yakın bir dostlarının bürosunda reklamcı Nail Keçili ile tanıştı. Keçili, Avşar’ı görür görmez bir reklam filminde oynamasını istedi, yüksek bir ücret teklif etti. Babasının kızmasına rağmen teklifi kabul eden Avşar, 600 milyon TL.lik Blendax reklamında oynadı ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

1982 yılında Bulvar Gazetesinin  düzenlediği Kainat Güzellik Yarışmasında  Avşar  birinci seçildi. Ancak daha sonradan Hülya’nın evlilik geçirdiği anlaşılınca tacı elinden alındı. Basında çıkan haberler sonrası sanatçıya film teklifleri gelmeye başladı. Böylece sanat kariyerinin ilk basamağı olan Fikret Hakan ve Salih Güney ile başrolü paylaştığı “Haram” filminde oynadı. İlerki yıllarda pek çok reklam filmlerinde oynadı, 70'e yakın filmde başrol oyunculuğu yaptı. Moskova'daki uluslararası sinema festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Kariyerine müzik eğitimi aldıktan sonra müzikaller, yurtiçi ve yurtdışı konserleri, altı albüm ve bir single ile devam etti.

İlk albümü 1995 yılında “Yarası Saklı” adıyla piyasaya sürüldü ve oldukça tutuldu. Albümde yer alan “Bu Gece Uzun Olacak” adlı şarkısı için klip çekildi. Bu klibin ardından “Yürü Ya Kulum” ve “Sensiz Kaldım” adlı parçalar da kliplendirildi.

1998 yılında “Hayat Böyle” albümünü ve 2000 yılında “Sevdim” adlı single’ını piyasaya sürdü. Sahne çalışmalarıyla müzik kariyerini güçlendirdi.

Sanatçı, 2000 senesinde Kral TV tarafından her yıl düzenlenen Yılın Müzik Ödüllerinde “En İyi kadın Şarkıcı” ödülüne layık görüldü.Bir yıl Günaydın Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Daha sonra Show TV’de “Hülya Avşar Show”u yaptı. Avşar, halen kendi adını taşıyan “Hülya” adlı derginin editörlüğünü yapmaktadır.

Çeşitli zamanlarda tenise olan merakı ile gündeme gelen sanatçı, TED 2001 çiftler turnuvası birincilik ödülünü kazandı. 2001 yılında tekstil sektöründe de çalışmaya başladı. “Hülya Avşar by H” markasını oluşturan sanatçı özellikle beyaz tişörtler üreterek satışa sundu.

Hülya Avşar, gençlik yıllarında yaptığı ilk evliliğinden sonra 1997 senesinde İş adamı Kaya Çilingiroğlu ile ikinci evliliğini yaptı ve bu evlilikten Zehra adlı bir kız çocuğu var. Çift, 2005 senesinde  boşandı. Sanatçı, bu boşanmadan bir süre sonra bir dönem iş adamı Sadettin Saran ile birlikte oldu ancak evlenmeyerek ayrıldılar. Sanatçı 6 Şubat 2009 tarihinde annesi Emral Avşar’ı kanserden kaybetti.

Sanat yaşamı boyunca çok sayıda dizi ve sinema filminde rol alan Hülya Avşar, son olarak 2015 yılında Star TV’de yayınlanmaya başlayan “Muhteşem Yüzyıl Kösem” adlı dizide oynamaktadır.

Albümleri:

1988: Her şey Gönlünce Olsun, 1990: Hatırlar mısın?, 1991: Hülya Gibi, 1993: Dost Musun Düşman mı?, 1995: Yarası Saklım, 1998: Hayat Böyle, 2000: Sevdim (single), 2002: Aşıklar Delidir, 2009: Kişiye Özel-HauteCouture, 2011: Geçmiş Olsun (single), 2013: Aşk Büyükse.

Rol Aldığı Diziler:

İntibah (1982), Sevginin Gücü (1993), Süper Yıldız (1996), Ah Bir Zengin Olsam (1999), Savunma (2000), Zümrüt (2004), Kadın İsterse (2004), Kadın Severse (2006), Muhteşem Yüzyıl: Kösem (2015).