• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fuat Bozkurt kimdir?

FETÖ mensuplarının düzenlediği 15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için sokağa çıkan Fuat Bozkurt, son çektiği video kaydından dakikalar sonra TBMM önünde helikopterden açılan ateş sonucu şehit düştü.

Fuat Bozkurt

Anne ve babasının geçimini sağlamak için üniversiteyi kazandığı halde gitmeyen ve özel bir şirkette iş makinası operatörü olarak çalışan Fuat Bozkurt, darbeci askerlerin TBMM’yi bombaladığını duyar duymaz meclise gitmek üzere yola çıktı. Arkadaşı ile birlikte darbecilere karşı mücadele ettikten sonra helikopterden açılan ateş sonucu şehit düştü. Fuat Bozkurt’un cenazesi, 2 gün boyunca kimsesiz cenazelerin yanında kaldı.

Şehit Fuat Bozkurt’un babası Hasan Bozkurt, oğlunun darbe girişimini duyduktan sonra abdestini alıp, darbe girişimine karşı durmak amacıyla dışarı çıktığını ve helikopterden açılan ateş sonucu şehit olduğunu söyledi. Hasan Bozkurt, ''Oğlum yaralandıktan sonra arkadaşı kurşun gelmesin diye köprünün altına çekmiş. Yarasına da atletini, gömleğini çıkarıp tampon yapmış. Orada bir milletvekili geçerken görmüş. Oğluma ben vekilim demiş. Oğlumda vekilim bana bir doktor getir ki yaramı sarsın ben tekrar gideceğim demiş. Onu der demez vekil ağlamış'' diye konuştu.

Şehidin acılı annesi Sebahat Bozkurt ise “Oğlum her zaman kahramandı. Milleti için canını verirdi. Şimdiye kadar annesini, babasını, kardeşlerini hiç üzmedi. Anam, babam sağ olsun çalışır ben bakarım diyordu. Üniversiteyi kazanmıştı gitmedi. Çalışıp anneme, babama bakayım. Ben gidip okursam size kim bakacak? dedi. Anneye, babaya, milletine canını verdi. Allah’ım verdi, Allah’ım aldı. Allah’ım niyetlerini nasip etti. Oğlum çok güzeldi. Mezarı da güzel, kendisi de güzeldi” ifadelerini kullandı.

Şehidin naaşı Malatya Şehir Mezarlığı’na defnedildi. 28 yaşında şehit olan Fuat Bozkurt, ardında darbe gecesi TBMM çevresinde çektiği, alçak uçuş yapan F-16’ların videosunu bıraktı.

Şehidin ismi, memleketi Malatya Yeşilyurt’ta bir ortaokula verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı