Freddie Mercury

Şarkıcı Freddie Mercury kimdir?

Freddie Mercury, 5 Eylül1946 senesinde Zanzibar adasında dünyaya geldi. 1947 senesinde Hindistan’a taşındı. 

Çocukluk zamanlarında utangaç oluşu, annesi ve kız kardeşine olan düşkünlüğüyle bilinen Freddie, sekiz yaşındayken daha iyi bir eğitim için Bombay’daki St. Peter’s School’a gönderildi.

Burada piyano dersleri almaya başladı ve ilk grubu The Hectics’e katıldı.

Arkadaşları ve öğretmenlerinin ona Freddie diye hitap etmelerine çok alıştığı için, imzasını Freddie olarak atmaya başladı. Doğum adı Farrokh Bulsara'dır.

64 devrimiyle birlikte, henüz 17 yaşındayken ailesi ile birlikte İngiltere’ye taşındı.

Burada Isleworth Okulu’na kaydoldu. Burada sadece ilgi alanı olan sanat dersinde başarılı oldu. Diğer derslerden tabiri caizse "Çakan" Freddie, bu okuldan ayrılmak zorunda kaldı. 

İleriki zamanlarda Ealing College'a geçti ve burada grafik tasarım dersleri almaya başladı. 

Queen grubunun temellerini 1970 yılında Brian MayRoger Taylor ve John Deacon atan Mercury, grubun logosunu da kendisi tasarladı. 

İlk albümlerini 1973 senesinde grup ile aynı ismi taşıyan Quenn idi. 

Şarkıları çok kısa sürede milyonlar tarafından dinlendi. Albümlerini milyonlar satın almaya başladı. 

1988 senesinde solo albümü Barcelona'yı piyasaya sürdü. Aids'e yakalanan Mercury, Barcelona albümünün yayınlanmasından 90’ların başına kadar olan zaman aralığında,  oldukça az görünmeye başladı. Aidsin etkileri yüzünden sağlığı tehlikedeydi. I’m Going Slightly Mad ve These are the Days of Our Lives şarkılarının kliplerinde oldukça zayıf bir görünümdeydi.

24 Kasım 1991 tarihinde ise hayata veda etti.