THY- Euroleague

Ferdi Merter

tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ferdi Merter kimdir?

Ferdi Merter, 19 Haziran 1939 yılında istanbul'da hayata gözlerini açtı. İlk kez 1940'da Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı. Akabinde yaklaşık 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak devam etti. 1945 yılında Yeşilçam'da dublaj sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur'dan almıştır. 1958 yılına değin İstanbul'da sinema ve tiyatro çalışmaları yapmanın ardından, 1959'da konservatuvara giren sanatçı, İtalyan Lisesi'nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Sivas'ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında eşi Cansın Hanım'la evlenmiştir.

1962-2004 tarihleri arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı. Ferdi Merter, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda çalıştı. Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Ferdi Merter, ayrıca Tiyatro Yazarları Derneği başkanı oldu. Seslendirme çalışmaları yaptı ve çeşitli sinema ve dizi filmlerde görev aldı. "Ferdi Merter Sanat Akademisi"’ni ve 2004 yılında oyuncu olan kızı Almula Merter 'le birlikte Çığır Sahne’yi kurdu. Sinema alanında yönetmenlik ve senaryo yazarlığı çalışmalarında bulunan Merter'in yazdığı beş kitap yayınlanmıştır.

Ferdi Merter, Yeşilçam'ın karakter oyuncusu Renan Fosforoğlu'nun oğlu, tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu'nun ise ağabeyidir.