• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fatih Kalu kimdir?

Okuduğu okulu dondurarak askere gitmek için başvuran ve 15 gün sonra askere gitmeye hazırlanırken darbeci askerlerin helikopterden açtığı ateş sonucu şehit düşen 20 yaşındaki Fatih Kalu, vasiyeti üzerine Gerede’de toprağa verildi.

Fatih Kalu

15 Temmuz gecesi, 23.00 sıralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrı yaptığı sırada durumu öğrenen Fatih Kalu, annesine neler olduğunu sordu. Annesinin ''Cumhurbaşkanımızı Adnan Menderes gibi asacaklar, aynı Suriye, Mısır gibi olacak'' cevabı üzerine elini göğsüne vurup, ''Elimde topum tüfeğim yoksa canım var vatana onu vereceğim'' diyerek sokaklara çıktı.

Gece boyunca telefonları açmayan ve sabah eve gelmeyen Kalu’nun ailesi, karakol ve hastaneleri araştırdı ancak çocuklarını bulamadı. Aile, Sağlık Bakanlığı’nı aradıktan sonra Kalu’nun Atatürk Hastanesi’nde yaralı olduğunu öğrendi ve hastaneye gittiklerinde oğullarının şehit olduğu haberini aldılar.

Okuduğu bölümü dondurup askere gitmek için başvuran ve 15 gün sonra askere gidecek olan Fatih Kalu’nun annesi Ümmü Kalu, o gece yaşananları şöyle anlattı:

''Oğlum Bolu'daydı, o akşam Ankara'ya geldi. Evde oturuyorduk. MİT bize yakın olduğundan silah seslerini duyduk. TV'den darbe haberlerini izliyorduk. Oğlum 'anne ne oluyor' diye sordu, ben de 'Cumhurbaşkanımızı da Adnan Menderes gibi asacaklar' dedim. Diğer çocuğum 'anne Cumhurbaşkanını asarlarsa ne başörtümüz kalır ne de Kur'an'ımız kalır' diye ağlamaya başladı. Oğlum çok sinirlenerek 'ne demek millete kurşun sıkmak, bana vatandaşa kurşun sık diyen komutanı vururum, yanımdakiler de bana sıksın. Vatan için verecek tek canım var o zaman onu da veririm. Silahım yok, canım var, onu da vatana veririm' diyerek çıktı gitti. Oğlum evden adeta uçarak gitti. Helikopterden açılan kurşunla şehit oldu. Biz sabah öğrendik. Üniversiteye gidiyordu ama okul gözünde yoktu, 'vatan da vatan' diyordu. Okulunu dondurdu, 'askere gitmem lazım, vatanı kurtarmam lazım' diyordu. 'Anne ben şehit olacağım, sen de şehit anası olacaksın' derdi. Allah'ım vatanımıza, ezanımıza, İslam alemine göz diken hainlere fırsat vermesin.''

Ağustos’un 1’inde bahriyeli olarak İskenderun’a asker olmaya gidecek olan Fatih Kalu, 18 Temmuz Pazartesi günü vasiyet ettiği Gerede’ye defnedildi.

Şehidin ismi, Manisa’da bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı