Erdoğan Demirören

Doğan Medya şirketlerini satın alan Demirören Grubu'nun sahibi Erdoğan Demirören kimdir?

Erdoğan Demirören, 28 Ağustos 1938 tarihinde Bursa’nın İnegöl ilçesinde dünyaya geldi. Saint Benoit Lisesi'nde öğrenim gördü. 1956-57 yıllarında Beşiktaş Spor Kulübü'nde ve Emniyet'te profesyonel olarak futbol oynadı.

Babası Şükrü Demirören'in 1957 yılında vefatı sonucunda babasının kurucusu olduğu Oto Yedek Parça İthalatı ve Pazarlaması konusunda faaliyette bulunan "Kolaylık Oto"nun başına geçti.

Türkiye'nin ilk gaz şirketini 1971'de devren satın aldı. Yaptığı yatırımlarla gaz sektörünü, Türkiye'nin en büyük yatırımı olan bir sektörü haline getirdi. Kısa sürede 48 kadar şirketin sahibi oldu ve işleri büyüttü.

1980 yılında açıklanan 24 Ocak Kararları'ndan sonra ise küçülmeye karar verdi. Demirören Grubu’nun başında yer alan Erdoğan Demirören, bugüne kadar yürüme engelliler için 12.000 kadar araba dağıtmıştır.

Tülin (Çini) Demirören ile evli olan Erdoğan Demirören, Yıldırım Demirören, Meltem ve Tayfun adlarında 3 çocuk babasıdır. Ayrıca Demirören’e Haliç Üniversitesi'nden Fahri Doktora ünvanı verilmiştir.

Erdoğan Demirören, 2011 yılında Doğan grubundan Milliyet gazetesi ve Vatan gazetesini satın almıştır. 21 Mart 2018 tarihinde Aydın Doğan’ın Doğan Medya Grubu'nu satın aldı. Hürriyet gazetesi, Hürriyet Daily News, Posta gazetesi, Fanatik gazetesi, CNN Türk televizyonu, Kanal D, Tv2, Dream TV, Dream Türk, TME, Doğan Burda Dergi, Doğan Egmont, Doğan Kitap, Dergi Pazarlama ve Planlama (DPP)'yi Demirören Holding bünyesine katmış oldu.

08 Haziran 2018 yılında Florence Nightingale Hastanesi Başhekimi Özgür Şamilgil Erdoğan Demirören’in bugün hayatını kaybettiğini açıkladı.

Erdoğan Demirören'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, Demirören Şirketler Gurubunun sektörel olarak belli başlı firmaları şunlardır: 

LPG Grubu: Milangaz LPG Dağıtım Tic. ve San AŞ., Milangaz AŞ., Likidgaz A.Ş., Mutfakgaz A.Ş., Güneşgaz A.Ş: LPG depolama ve dağıtım şirketlerini bünyesinde bulunduran bu grup, Türkiye sathında 24 dolum tesisi , 40 bin ton stoklama kapasitesi , 2950 adet ana bayisi ile 450 bin tona ulaşan satış potansiyeline sahiptir. Bunun yanında 195 adet tır , tank ve treylerinden oluşan nakliye filosu ile hizmeti sürmektedir . 

Demirören Tüp İmalat A.Ş.: LPG Tevzi Şirketlerinin, çeşitli ebattaki tüp ihtiyaçlarını, gerekse bu tüplerin vana ve subap ihtiyaçlarına cevap vermek gayesi ile İzmir/Bornova`da faaliyetlerinin sürdürmektedir . 

Parsat A.Ş.: İstanbul/Avcılar'da bulunan ve otomotiv yan sanayinin önde gelen kuruluşlarından olan Parsat Piston San. ve Tic. A.Ş. Alman Kolbeu yana çeşitli ebatta üretilen pistonlarla gerek iç piyasaya gerekse ihracaata pazarlanmaktadır . 

Ata Eğitim A.Ş.: İstanbul Balmumcu`da bulunan kendi binasında hizmet vermekte olan Özel Ata Lisesi, anaokulu, ilköğretim ve lise bölümlerinde faaliyet göstermektedir . 

DEMİRÖREN HOLDİNG BÜNYESİNDE OLAN ŞİRKETLER: 

Enerji :

Milangaz 
Oto Milangaz 
Moil

Sanayi : 

Demirören Ağır Metal 
Parsat Piston 
MS Motor Servis 
D-Mermer

Turizm : 

Kemer Country 
Kemer Country Club 
Kemer Country Hotel 
Konut Projesi Yatırımları 
Lidya Flats 
Seyhan Park Evleri 
AVM İşletmeciliği : 
Demirören İstiklal 
Liman İşletmeciliği : 
Zeyport 
Dolfen İskelesi 
İnşaat : 
Lidya Yapı 

Medya: 

Hürriyet gazetesi 
Posta gazetesi 
Fanatik gazetesi 
Kanal D televizyonu 
CNN Türk televizyonu 
Milliyet Gazetesi 
Vatan Gazetesi 
Milliyet.com.tr 
Gazetevatan.com 
Milliyet İnternet TV 
Skorer.com 
Uzmanpara 
PembeNar 

E-Ticaret: 

Milliyetemlak.com 

Eğitim: 

Ata Eğitim Kurumları