• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emrah Sapa kimdir?

15 Temmuz darbe gecesi Emrah Sapa, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda savaş uçaklarının kalkışını engellemeye çalışırken FETÖ'cü askerler tarafından başından vurularak şehit edildi.

Emrah Sapa

 

FETÖ’cülerin başlattığı darbe kalkışmasını televizyon yayınından öğrenen 31 yaşındaki Emrah Sapa, ilk tepkisini sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan “Cumhurbaşkanı'm! Anadolu evlatları bütün mevcudiyetiyle emrindedir, talimatını bekler” şeklindeki paylaşımıyla gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine arkadaşı ile dışarı çıkma kararı alan Sapa, gitmesine izin vermeyen babasına karşı çıkarak meydanlara indi. Savaş uçaklarının kalkışını engellemek için 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na giden ve komutanlığın önünde toplanan vatandaşlarla birlikte darbeci askerlere direnen Emrah Sapa, kafasından vurularak yaralandı. Meydanlara birlikte koştuğu arkadaşı ise bacağından yaralandı. 6 yıllık evli olan Emrah Sapa, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit düştü.

“Bütün evlatlarım feda olsun”

Oğlunun işten döndükten sonra arkadaşıyla darbe girişimini önlemek için dışarı çıktığını anlatan İsmail Sapa, "Oğlum gece işten geldi ve 'baba ben dışarı çıkıyorum' dedi. 'Gitme' desem de beni dinlemedi ve arkadaşıyla birlikte darbecilere karşı kendini siper etti. Oğlumun arkadaşı çatışma çıkınca 'dönelim' demiş ama dinlememiş. Arkadaşı bacağından vurulurken oğlum kafasına gelen kurşunla şehit düştü. Bu vatan uğruna tüm evlatlarım feda olsun" diye konuştu.

Şehit Emrah Sapa, 17 Temmuz günü memleketi Ordu’nun Korgan ilçesinde defnedildi. Şehidin adı, memleketi Ordu’nun Korgan ilçesinde evinin bulunduğu Azaplı Sokak’a ve Korgan İmam Hatip Ortaokulu’na verildi. Ayrıca Samsun’da bir Anadolu imam hatip lisesine de Emrah Sapa’nın ismi verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı