Emir-i Alem Togan

Sadettin Köpek'i öldürenler arasında bulunan Emir-i Alem Togan kimdir?

2. Gıyaseddin Keyhüsrev'in emirlerinden biri olduğu bilinmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti'nin başına musallat olan Sadettin Köpek'in öldürülmesinde büyük pay sahibidir.

Emir Sadettin Köpek'in Anadolu Selçuklu Devleti'ni ele geçirmek üzere olduğunu farkeden 2. Gıyaseddin Keyhüsrev, onu öldürmek için bir plan hazırladı. Sadettin Köpek'i öldürme görevini ise Sivas Subaşısı Hüsameddin Karaca'ya verdi. 

Hüsameddin Karaca'nın Sadettin Köpek'in güveninin kazanmasının ardından Sultan Gıyaseddin Keyhüsrev'in emrini yerine getirmek için harekete geçti. Bu plan çerçevesinde Hüsameddin Karaca, bir ziyafet düzenledi. Ziyafette zaaf hali kollanan Saadettin Köpek, def-i hacet için sultandan izin alıp dı­şarı çıktı. Kapının arkasında bekleyen Hüsameddin Karaca, Sadettin Köpek, kapıdan çıkarken onun kafasına vurdu. Ama sopa yüzünü sıyırıp omuzuna isabet etti. Darbenin et­kisiyle afalladığı gibi, yüzü de kan için kalan Sadettin Köpek, bir­den toparlanıp kaçmaya başladı. Kılıcını çeken Emir-i Alem Togan, onun peşine düştü. Sadettin Köpek, can havliyle kendini bir odaya attı. Burada o kılıç, gürz ve bıçak darbeleriyle öldü­rüldü. Emir-i Alem Togan, Hüsamettin Karaca ile Saadettin Köpek’i sıkıştığı yerde öldürerek devleti büyük bir beladan kurtarılmasına yardımcı oldu.