Ejder Akışık

Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu Ejder Akışık kimdir?

Ejder Akışık, 23 Nisan 1938 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden 1957 senesinde mezun oldu ve aynı sene Devlet Tiyatroları ailesine katıldı. Akışık, 1972-73 tarihlerinde Ankara Devlet Konservatuarı yüksek devre mezunu oldu. 1984-1988 seneleri arasında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Rejisör, idareci olarak hizmet ettiği Devlet Tiyatroları'ndan 2003'te yaş haddinden emekli oldu.

Ejder Akışık, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü ve Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak da görev aldı. Öncü sanatçı ve öğretmen kimliğiyle yaşamı boyunca güzel ve doğru Türkçe kullanımı ile fonetik konusunda birçok kurum ve kuruluşta dersler veren Akışık, radyo, televizyon ve sinemada birçok yapımda görev aldı.

Rol aldığı oyunlardan bazıları:

Dışarıdakiler, Klinik bir Vaka, Köroğlu, Paramparça, İsyancılar, Emekli, Cengizhan'ın Bisikleti, Atçalı Kel Mehmet, Evlere Şenlik, Küçük Şehir, Bağdat Hatun, Şen Kadınlar, Karaların Memetleri

Yönettiği oyunlardan bazıları:

Söz Veriyorum, Bir Ümit İçin, Kel Şarkıcı, Gölgeler, İmparatorun İki Oğlu, Tohum ve Toprak, Bir Sevda Öyküsü, Kanlı Düğün, 16 Ocak Gecesi (Kral Öldü), Son Aylar

Son olarak Kurtlar Vadisi Pusu'da Celal Karadağlı karakterini canlandıran.

Akışık, 27 Eylül 2010 günü 72 yaşında iken Ankara’da yaşamını yitirdi. Ejder Akışık, için ertesi gün Ankara Devlet Konservatuarı, Büyük Tiyatro'da tören düzenledi. Akışık'ın cenazesi, törenin ardından Kocatepe Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.