• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Edip Zengin kimdir?

15 Temmuz gecesi en ağır bombardımana uğrayan yerlerden biri Özel Harekat Daire Başkanlığıydı. O gece darbeci askerlerin saldırısıyla şehit olan 47 polisimizden biri de Edip Zengin’di.

Edip Zengin

20 sene boyunca Güneydoğu’da PKK ile mücadelede eden Edip Zengin, 15 Temmuz haftası idari izindeydi.

Zengin, 15 Temmuz günü izinlerin iptal olduğunu öğrenince Özel Harekat Daire Başkanlığı'na gitti. Dairedeyken telefonda görüştüğü arkadaşına, “50 kişilik özel harekat birliği olarak göreve hazırlandık, herhalde amirlerimiz bir yere gönderecekler” dedi. O sırada binaya bomba atıldı ve Zengin bu saldırıda şehit düştü.

2 çocuk babası 45 yaşındaki Edip Zengin, Kocaeli'nin Darıca ilçesinde yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Bir yakını Edip Zengin’i şöyle anlattı:

''Eniştem bu dünyanın insanı değildi. Vatanına, milletine ve görevine son derece aşıktı. Hiçbir şeyden şikayet etmezdi. Cumhurbaşkanlığı korumasında görevli arkadaşları vardı. ‘Sen Güneydoğu’da çok görev yaptın’ diyerek onu da yanlarına almak istemişler. Eniştem, ‘Ben de çok gelmek isterim ama burada arkadaşlarım var çok şehit verdik onların bana ihtiyacı var daha sonra geleyim’ deyip yeniden Güneydoğu’ya gitmişti. Ben Ankara’ya gitmesini tavsiye ettiğimde, ‘Çok fazla şehit verdik birçoğu elimde öldü ben onları bırakıp nasıl gideyim. Son 1,5 yılda çok samimi arkadaşlarımı şehit verdik arkadaşlarım beni çağırıyor orada olmam gerekir yanlarında olmam gerekir, bazıları tecrübesiz ben biraz daha tecrübeliyim başlarında durmam lazım’ derdi. Eşiyle dostlarıyla buluşmalarında konuşmayı değil dinlemeyi çok severdi. Dedikodudan nefret eder yapılıyorsa müdahale ederdi. Namaz kılarken her vakti farklı camilerde kılardı, hep yürüyerek giderdi. Mesela bir defa aradığımda Güneydoğu’da namazlarını nasıl kıldığını sordum. ‘Su gelmiyor buraya ama ben bize verilen içme suları idare edip abdest alıyorum’ demişti.''

Şehidin ismi, Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesine verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23