• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cuma Dağ kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine sokaklara çıkan Cuma Dağ, 15 Temmuz gecesi arkasından giden eşine şehit olmak istediğini söylemişti. Dağ sırtında al bayrak ile son nefesini vererek şehitlik mertebesine yükseldi.

Cuma Dağ

''Külliyenin başsız şehidi'' olarak anılan Cuma Dağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yenikapı Mitingi'nde ve birçok toplantıda andığı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde darbecilerin helikopterden açtığı ateş sonucu başı koparak vefat eden kişiydi.

Bir erkek çocuk babası olan 49 yaşındaki Cuma Dağ, Jeoloji Mühendisi’ydi. Elazığlı olan Dağ, 15 Temmuz gecesi eşiyle birlikte 6 yaşındaki çocuklarını bir yakınlarına bırakarak dışarı çıktı. ''Halkımızın, Cumhurbaşkanımızın bize ihtiyacı var'' diyerek meydanlara koşan Cuma Dağ, eşi Rukiye Dağ’a, "Rukiye ben gidiyorum, inşallah ben de şehit olurum arkadaşlarımla beraber" demişti.

Bu sırada eşini gözden kaybeden Rukiye Dağ, düzenlenen hava saldırısı nedeniyle herkesin sağa sola kaçıştığını söyledi ve o gece yaşananları şöyle anlattı:

''Helikopter geldi. Sicim gibi kurşunlar yağarken, saat 01.00 gibi birden büyük bir gürültüyle bir bomba düştü. Yaralılar arasında eşimi aradım. Cesetleri yara yara ilerledim. En son, tankın hemen önünde başı olmayan birini gördüm. Adama ne yapmışlar Allah'ım dedim. Şoku atlatınca adamı incelemeye başladım. Çoraplar o, pantolon o, ayakkabılar o... Adama yaklaştım. Telefonunda son aramalarda ben vardım, bu eşimdi... Elini tuttum, Canım hakkını helal et dedim. Hala yağan mermilere aldırmadan yanına oturdum, ellerini tuttum, göğsünü sıvazladım. Polis beni uzaklaştırdı, eşimi alamadım oradan.''

Şehidin babası Ahmet Dağ, daha önce iki evladını kanser ve kalp krizi nedeniyle kaybettiğini belirterek, Cuma'yı da vatan için şehit vermenin hüznünü ve gururunu bir arada yaşadığını söyledi.

Bu gururun her babaya nasip olmayacağını dile getiren Dağ, ''Ben şehit babasıyım, evladımla gurur duyuyorum. Oğlum şehit oldu. Ne de olsa ciğerdir, üzüntüm bir yana bir yerde de sevinçliyim. Oğlum, devlet, millet ve namus için çıktı gitti, şehit oldu'' diye konuştu.

Şehit Cuma Dağ’ın ismi memleketi Elazığ’da ve Kütahya’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı