• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Christopher Lee kimdir?

Oyuncu Christopher Lee kimdir?

Christopher Lee

Lee, 27 Mayıs 1922 tarihinde İngiltere, Westminster, Belgravia'da dünyaya geldi. Babası, Kral'ın 60. Özel Tüfekli Piyade Birliği'nde yarbay olan Geoffrey Trollope Lee, annesi ise, Sir John Lavery, Oswald Birley, Olive Snell tarafından resmedilmiş Clare F. Sheridan tarafından ise heykeli yapılmış, Kral VII. Edward dönemi güzeli Kontes Estelle Marie (kızlık soyadı Carandini di Sarzano) idi.

Henüz çok küçük yaşta iken annesi, babasından ayrıldı ve de annesi Christopher ve kız kardeşini İsviçre'ye götürdü. Burada, Wengen'de Miss Fisher'in akademisine gitmeye başladı ve ilk kötü adam rolü olan Rumpelstiltskin'i canlandırdı. Sonrasında ailenin Londra'ya dönmesinin ardından Wagner özel okuluna gitmeye başladı. Aynı dönemde annesi, James Bond romanlarının yazarı olan Ian Fleming'in üveykuzeni Harcourt “Ingle” Rose adındaki bir bankacı ile evlendi. Wagner'daki eğitiminin ardından Eton Koleji'ne burslu eğitim için başvurdu fakat mülakat esnasında orada bulunan hayalet öyküleri yazarı M.R. James'in varlığı yüzünden heyecanlanan Christopher Lee, yeterince başarılı olamadı. Bu tarihten 60 yıl sonra BBC için M.R. James'in öykülerinden bir karakteri canlandırdı ve otobiyografisinde de hayatı boyunca ilgi alanı olan okültizme merak salma sebebi olan bu adamın kendisini nasıl derinden etkilediğinden bahsetti.

Eton yerine Batı Klasikleri üzerine eğitim görmek amacıyla burs kazandığı Wellington Koleji'ne gitmeye başladı. 1939 Haziran'ında, dünyanın halka açık olarak gerçekleştirilen son idamı olan Eugen Weidmann'ın infazına tanıklık etti.

2. Dünya Savaşı ve öncesindeki Finlandiya'nın 1939'da Sovyet Rusya'ya karşı vermiş olduğu Kış Savaşı'na katıldı. Kış Savaşı esnasında Finlandiyadan yana çarpışan destek birliklerinin arasındaydı fakat sıcak çatışmaya hiç girmedi. Akabinde 2. Dünya Savaşı'nda Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne katıldı, Güney Afrika'da pilot olarak eğitim almasına rağmen görme bozukluğu sebebiyle Uzun Menzil Çöl Grubu'na katıldı ve hava kuvvetleri için Kuzey Afrika'da şifreleyici olarak görev yaptı. Ayrıca Özel Harekat görevlerinde de bulunduğunu Yüzüklerin Efendisi DvD'sindeki röportajında belirtmiştir. 2. Dünya Savaşı bittiğinde Lee'nin rütbesi Hava Subayı idi.

1946 yılında Aktörlük hakkındaki düşüncelerini ve hevesini annesinin küçük kuzeni ve İtalyan Elçisi olan Nicolo Carandini ile paylaşan Christopher Lee, bu olaydan sonra Rank Organisations adlı bir İngiliz firması ile 7 yıllık kontrat imzalama fırsatı yakaladı. Hemen ertesi sene Terence Young'ın gotik romansı olan Corridor of Mirrors'da ilk rolünü oynadı. Bundan sonra Frankenstein'ın Laneti (1957) ve Corridors of Blood (1958) ile Dracula (1958) gibi filmler sayesinde film endüstrisinin aranılan kötü adamı olmayı başardı. Bunn dışında belli başlı önemli rolleri Wickerman'deki Lord Summerisle (1973) Altın Tabancalı Adam adlı James Bond filmindeki acımasız katil Francisco Scaramanga (1974), Polis Akademisi : Moskova Görevi'ndeki Rus kumandan (1994), Jinnah adlı filmde modern Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah (1998), Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin film uyarlamalarındaki Saruman (2001),(2002),(2003)ve Yıldız Savaşları/Klonların Saldırısı (2002) ile Yıldız Savaşları/Sith'in İntikamı'nda (2005) canlandırdığı Kont Dookudur.

Film kariyerine ek olarak, ses sanatçılığı da yapmaktadır ve İtalyan Power/Progresif Metal grubu Rhapsody of Fire’ın son üç albümündeki büyücü kral da dahil pek çok müzikal projede yer almış, Yüzüklerin Efendisi'ne ait bilgisayar oyunlarında ve Everquest II'deki bazı karakterleri seslendirmiştir. Alice Harikalar Diyarında adlı 2010 çıkışlı animasyonda Jabberwocky'yi ve Star Wars: Clone Wars (2008) adlı animasyonda Kont Dooku'yu seslendirdi.

İtalyanca, Fransızca, İspanyolca ve Almanca'yı akıcı, İsveççe, Rusça ve Yunanca'yı ise orta derecede konuşmaktadır. Kendisine ait 12000 kitaplık okültizm üzerine kurulu bir kütüphanesi vardır ve Carandini ailesi üzerinden soyunun Kral Charlemagne'a dayandığını söylemektedir. Halen 1961'de tanıştığı Danimarkalı eski model Birgit “Gitte” Kroencke Lee ile evlidir ve 23 Kasım 1963doğumlu Christina Erika Carandini Lee adında bir kızları vardır. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi'nin film ekibinde J.R.R. Tolkien ile birebir görüşmüş olan tek oyuncudur.

Solunum güçlüğü ve kalp yetmezliği şikayetleri nedeniyle hastaneye kaldırılan Lee, Christopher Lee 93 yaşında 7 Haziran 2015 tarihinde hayatını kaybetti.

Kitapları

Christopher Lee's Treasury of Terror 1966

Christopher Lee's New Chamber of Horrors 1974

Christopher Lee's Archives of Terror vol.1 1975 vol.2 1976

Tall, Dark and Gruesome (otobiyografi) 1977 ve 1999

Lord of Misrule (otobiyografinin genişletilip gözden geçirilmiş versiyonu 2004

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23