• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cennet Yiğit kimdir?

23 yaşında olan 10 aylık Özel Harekat Polisi Cennet Yiğit ,Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlenen bombalı saldırıda vücuduna isabet eden misket bombası ile şehit düştü.

Cennet Yiğit

15 Temmuz’un en genç isimlerinden biri olan Cennet Yiğit, 23 yaşında ve henüz 10 aylık polis memuruydu. Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlenen bombalı saldırıda şehit edilen Yiğit, 1 ay sonra nişanlanacaktı.

1993 doğumlu Cennet Yiğit, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği okurken bir yandan Polis Akademisi’ni kazanmış ve iki akademiyi birlikte bitirmişti. Çocukluk hayalini gerçekleştirerek polis olan Yiğit, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sözlüsü ile birlikteydi. Darbe haberini alır almaz Polis Özel Harekat Merkezi'ne giden ve merkeze vardığında arabadan inip mühimmat almak için koşan Yiğit, o sırada vücuduna isabet eden misket bombası ile şehit oldu.

Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in cenaze namazı Kayseri'nin Bünyan ilçesi Merkez Bayramlı Camii'nde kılındı.

Şehit Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in Kayseri'nin Bünyan ilçesinde ikamet eden ailesi, şehit Cennet Yiğit'in Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonda giydiği botlar, Özel Harekat üniforması, sözünde kesilen kurdele, tuvalleri boyamakta kullandığı fırçalar, kendisini şehit eden misket bombasının parçası ve patlamada kullanılamaz hale gelen telefonunun da bulunduğu eşyaların sergilendiği bir vitrin yaptırdı.

Kızını şehit eden misket bombasını göstererek ağlayan baba Yahya Kemal Yiğit, "O bombayı atan pilotun gözlerinin içine bakmak istiyorum" dedi. Baba Yahya Kemal Yiğit, “Allah o günleri milletimize bir daha yaşatmasın'' diye konuştu. Baba Yiğit, bu vatan için bir evladı değil bin evladı olsa feda edebileceğini de sözlerine ekledi.

Şehidin ismi, Kayseri'nin Bünyan ilçesindeki bir parka, Antalya Konyaaltı ve Adıyaman Kahta’da bir anaokuluna ve Kayseri’de bir ortaokula verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı