Cengiz Çandar

PKK'lı kırmızı fularlı kız hakkında yaptığı yorum ile gündeme gelen eski gazeteci ve yazar Cengiz Çandar kimdir?

1948 yılında Ankara'da doğan eski gazeteci ve yazar Cengiz Çandar ilkokul öğrenimini de bu şehirdeki Namık Kemal İlkokulu'nda tamamladı. Ortaokul öğrenimini Kayseri'de Talas Amerikan Okulu'nda gören Cengiz Çandar, liseyi Mersin'de bulunan Tarsus Amerikan Koleji'nde tamamladı.

1970 yılında bugünkü adıyla  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü olarak bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümü'nü bitirdi. Ardından kısa süreli bulunacağı ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde asistan olarak görev yaptı. Cengiz Çandar, Osmanlı Devleti'nin Çandarlı ailesinden gelmektedir.

1970-1971 yıllarında kısa bir süreliğine Doğu Perinçek‘in de bulunduğu grubun çıkardığı Proleter Devrimci Aydınlık (PDA) dergisinin yazı işleri müdürü olarak görev yapan Cengiz Çandar, Doğu Perinçek liderliğindeki Maocu/Aydınlık Hareketi içinde yer alanlar arasında bulundu.

Üniversite yıllarında Mahir Çayan‘ın başkanı olduğu Sosyalist Fikir Kulübü'ne üye oldu. 68 kuşağı gençlik hareketlerinde boy göstermesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği (SBFÖD) Başkanı olarak faaliyetlerde bulunması sebebiyle 12 Mart askeri darbesinin sakıncalıları arasına girmesinin ardından yurtdışına kaçtı. Filistin direnişi çerçevesinde bir süre Şam’da ve Beyrut’ta bulunan Cengiz Çandar daha sonra sırasıyla Cenevre, Paris ve Amsterdam’da yaşadıktan sonra 1974 yılında Türkiye’ye döndü. Beyrut'ta bulunduğu sürede Celal Talabani ile tanışmıştır.

1975 yılında Çanakkale'de kısa dönem askerlik yapan Cengiz Çandar'ın Ankara Üniversitesi SBFÖD Başkanlığı yaptığı dönemde Deniz Gezmiş ile de tanışıklığı vardır.

Gazetecilikteki ilk işine 1976’da “Vatan” gazetesinde dış haberler şefi ve dış politika yorumcusu olarak başlayan Cengiz Çandar, kariyerine sırasıyla Türk Haberler Ajansı, 1979‘da Cumhuriyet, Hürriyet, 1989- 1991 yılları arasında da Asil Nadir‘in çıkardığı Güneş gazetesinde çalışarak devam etti. 1991 yılından 2000'e kadar Sabah gazetesinde çalışan Cengiz Çandar, daha sonra da Yeni Şafak ve Referans'ta çalıştı.

1980’li yılların ilk yarısının önemli bir bölümünü Lübnan’da, defalarca gittiği İran ve Orta Doğu’nun diğer merkezlerinde; ikinci yarısını da Doğu Avrupa ve eski Sovyetler Birliği’nde geçiren Cengiz Çandar, 1991-1993 yıllarında Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘ın özel danışmanı olarak görev yaptı.

1993-1995 Bosna-Hersek başta olmak üzere Balkanlar’a yönelen Cengiz Çandar, aynı yıllarda aralarında iş adamı Cem Boyner'in de bulunduğu Yeni Demokrasi Hareketi'nin kurulmasına öncülük etti.

1997-1999 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Orta Doğu tarihi ve Orta Doğu politikası dersleri veren; 1999-2000 yıllarını ABD'de geçiren Cengiz Çandar, halen Radikal'de yazılarına devam etmektedir.

Ayrıca Cengiz Çandar, 2013 yılında meydana gelen, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve dış güçlerin desteğiyle başlatılan Gezi Parkı olaylarında 'kırmızı fularlı kız' olarak tanınan terörist Ayşe Deniz Karacagil'in PKK terör örgütüne katılıp 2017 yılında Rakka'da öldürülmesine ilişkin "Kırmızı Fularlı Kız, Gezi'nin içimizi ısıtan en güzel gülüşlü meleği, Rakka önünde toprağa düşüp yıldızlara yükselerek içimizi yine yaktı." ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün kanallarında boy göstererek teröristbaşı Fetullah Gülen’e övgüler düzen Cengiz Çandar son olarak, İngiliz İşçi Partisi Kongresi tarafından Liverpool’da düzenlenen “Türkiye: Demokrasinin Sonu mu?” başlıklı konferansa davet edildi. (2018)

KİTAPLARI

1976 – Direnen Filistin
1981 – Dünden Yarına İran
1983 – Ortadoğu Çıkmazı
1983 – Tarihle Randevu
1987 – Güneşin Yedi Rengi
1999 – Benim şehirlerim
2012 – Mezopotamya Ekspres