• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bilgen Bengü kimdir?

Pop Müzik Yorumcusu, Oyuncu Bilgen Bengü kimdir?

Bilgen Bengü

 19 Aralık 1957, İstanbul doğumlu. Şarkı söylemeye henüz üç-dört yaşlarında başladı. Küçük yaşlarda amatör olarak başladığı müzik tutkusunu lise yıllarında ilk müzik kontratını atarak profesyonel alana taşıdı. Yaşı henüz küçük olduğu için kontratı annesi imzaladı. Profesyonel müzik yaşamına Nino Varon’la tanışmasıyla başladı. Bengü, “Cici Kızlar”a katılmasıyla kendini 1975 yılı Eurovision Türkiye elemelerinde yarıştı. Yarışmaya bestesi ve güftesi Atilla Özdemiroğlu - Şanar Yurdatapan'a ait "Delisin" adlı şarkı ile katıldılar. 1975 senesinde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde Semiha Yankı ile aynı puanı alarak birinciliği paylaştı. Birincilik kura seçimine kaldı. Bengü, ilk kurayı çekti, kaybetti ve Semiha Yankı Türkiye’yi Stockholm’de düzenlenecek yarışmada temsil etme hakkı kazandı. Yıllar sonra kendisiyle yapılan röportajlarda bu yarışmanın hep aklında kaldığını ve belki de kendileri katılsaydı daha iyi puan alabileceklerini dile getirdi.

Bilgen Bengü, yarışmayı kaybetti ama Türk müzikseverlerin hayranlığını bir anda kazanmış oldu. Cici Kızlar’ın Kıvırcık Bilgen’ini artık tüm Türkiye tanıyordu. Cici Kizlar'la birlikte 2 sene çok başarılı çalışmalar yaptı. "Delisin", "Bak Şu Çocuğa", "Olmaz ki", "Uçtu Uçtu" şarkıları dillerde dolaştı. Birçok dergi ve kuruluş tarafından yılın grubu seçildiler. "Delisin" adlı filmde oynayarak Tarık Akan ve Necla Nazır'la başrolü paylaştı. Cici Kızlar grubu olarak bir aylık Anadolu turnesinde konserler verdiler.

Cici Kızlar grubu, 1976 yılında dağıldı, Bengü bundan sonra tek başına yoluna devam etti. Nino Varon'la Nova Müzik altında çalışmalara başladı ve düzenlemeleri Onno Tunç'a ait olan "Söyle Kimdi O" adlı bir 45'lik çıkardı. Hey dergisinin "Yılın Ümit Veren Kadın Sesi" seçildi. "Söyle Kimdi O" adlı çalışma müzik listelerinde birinci oldu. Ardından "Kendine İyi Bak", "O Piti Piti" ve "Dik Kalbimde Yarayı" şarkılarını çıkardı. Altı defa Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan bazılarında Barış Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken aynı zamanda okuluna da devam ediyordu. 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden mezun oldu. 1987 yılında birçok bestesini, düzenlemesini Esin Engin ve Turhan Yükseler'in yaptığı "Kıvırcık" adlı kaset çalışması yaptı, ama  umduğunu bulamadı ve 1988 yılında müziğe ara verdi. 

Uzun bir aradan sonra 2002 yılında 4 şarkılık maxi single çalışması "Canım Çekti"yi çıkardı. Düzenlemeleri Turhan Yükseler'e ait olan çalışmada "Delisin", "Söyle Kimdi O", "Nerden Çıktı Bu Rüzgar", "Haydi Haydi Git de Konuş" adlı şarkılar bulunmaktadır. 2000'li yıllarda "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" ve "Bir Zamanlar" gibi derleme albümlere hit şarkılarıyla katılan Bilgen Bengü'nün en sevilen şarkılarından oluşan "En İyileriyle Bilgen Bengü" albümü de 2009 yılında sevenleriyle buluştu. Sanatçı son olarak 2011 yılında Yavuz Hakan Tok'un söz ve müziklerini yaptığı "Şarabi" single'ı ile müzik marketlerde yerini aldı. Sanatçı şarkı yapım çalışmalarına kendi imkânlarıyla devam ediyor.

Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki erkek çocuk sahibidir.

Albümleri:

Söyle Kimdi O? / Bizim Olsun (Tekli, 1976), Kendine İyi Bak / Kalbim Durdu Heyecandan (Tekli, 1977), O Piti Piti / Anlatır mısın? (Tekli, 1978), Dik Kalbimde Yarayı / Biliyorsun, Susuyorsun (Tekli, 1979), Kıvırcık (Albüm, 1983), Canım Çekti (EP, 2003), En İyileriyle Bilgen Bengü (Toplama, 2009), Şarabi (Tekli, 2011).

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Bizim Sokak (Cazibe, TV Dizisi, 1999)

Bebek (Metinin Sevgilisi, Sinema Filmi, 1979)

Delisin (Öğrenci, Sinema Filmi, 1975)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23