Bernard Marie Koltes

Bernard Marie Koltes kimdir?

Bernard Marie Koltes, 9 Nisan 1948 tarihinde Fransa’nın Metz şehrinde dünyaya geldi. Öğrenimini Hubert Gignoux tarafından yönetilen 1968 yılında başladığı Strazburg Ulusal Tiyatrosu’nda tamamladı. Bu yıllarda öğrenimi sırasında kendi yazdığı oyunları da yönetir. Kardeşinin adı François’dir. 

Çağdair klasik olarak kabul edilen yapıtlarıyla dünyada oyunları en çok sahnelenen ve oyunları birçok dile çevrilen Fransız tiyatro yazarlarındandır.

Bernard Marie Koltes, sanat yaşamına çok genç başladı ve Avrupa'da ünlü yönetmenler tarafından sahnelenen birçok oyun yazdı.

1970 yılında Pont Saint- Martin Tiyatrosu’nda Maksim Gorki’nin "Enfance" adlı oyundan uyarladığı “Les Amertumes” adlı oyunu sahneye koyar. Ertesi yıl aynı tiyatroda “La Marche” adlı oyunu sahneler. Aynı sene Fransız kültür Radyosu Nouveau Repertoire Grammatique bölümüne oyunlar verir.

Koltès, oyunları hep trajik, şiddet dolu ve umutsuz bir tiyatro olarak algılanmış olsalar da, Koltès’in, her şeye karşın, kardeş bir insanlık ütopyasıyla umudunu yitirmediği, insanlığa inandığı ve ona umut vermeye çalıştığı oyunlarının satır aralarında gizlidir.

“Roberto Zucco” adlı oyunu, Koltès’nin ölmeden birkaç ay önce yazdığı bir vasname denilebilecek son oyunudur. 1988’de İtalyan bir seri katilin yaşamından esinlenip yazdığı oyunda, Zucco karakteri Koltès’nin diğer karakteriyle birlikte 20. yüzyılda yaşayan ama geçmiş tüm zamanlara ait yazgıları, ıssızlığı ve ölüme doğru yürüyüşleri ile anlattığı efsanevi bir karakterdir.

Bernard Marie Koltes, Sıra dışı bir yaşam sürmüş ve 15 Nisan 1989 tarihinde sıra dışı olarak (aidsli olarak) Paris’te 41 yaşında hayatını kaybetti.

Tiyatro Oyunları:
1970 - Acılık ( Les Amertumes ) 
1970 - La Marche br> 1972 - Miras ( L'Héritage ) 
1973 - Récits morts 
1977 - Sallinger 
1977 - Sadece Ormanlar önce Gece ( La Nuit juste avant les Forets ) 
1979 - Köpekler ve zenci Savaşları ( Combat de nègre et de chiens ) 
1985 - Quay West ( Quai Ouest ) 
1985 - Pamuk Alanları Yalnızlık içinde ( Dans la Solitude des Champs de Coton ) 
1986 - Tabataba 
1988 - Çöle dön ( Retour au désert ) 
1988 - Roberto Zucco