Bülent Oran

Senaryo ve mizah yazarı, aktör Bülent Oran kimdir?

Bülent Oran, 27 Mart 1924 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Tam ismi Mehmet Bülent Oran’dır. Bazı senaryolarında Orhan Or takma adını kullandı. Senarist ve sinema eleştirmeni Ayşe Şasa’nın eşi, edebiyat eleştirmeni Fatma Oran’ın babası, general ve yazar Cevat Rifat Atilhan’ın oğludur. Bestekâr-udi Ali Rifat Çağatay ile şair ve dilci Samih Rifat amcalarıdır. Bakırköy 2. İlkokul, Bakırköy Ortaokulu, Pertevniyal Lisesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.  Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümündeki eğitimini yarım bıraktı. Sinema hayatı 1949 yılında set işçiliği ve “kötü adam” rolleriyle başladı. Drakula İstanbul’da filminde başrol oynamasından sonra çok sayıda filmde oyuncu olarak rol aldı, pek çok filmin senaryosuna imza attı. 1980’den itibaren senaryoları televizyonda gösterildi. Sinema Oyunları Derneği (SODER) üyesiydi. 23 Eylül 2004 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti. Feriköy Mezarlığına defnedildi.

Gülmece öyküleri ve romanları, 1943’ten itibaren Şaka, Kahkaha, Akbaba, Kırkbirbuçuk, DolmuşveTıp Karikatürü gibi dergilerde yayımlandı. Dolmuş dergisinde yayımlanan Eşeklikten Eşekliğe adlı romanında “TBMM ve devlet büyüklerine hakaret” ettiği gerekçesiyle tutuklanıp hakkında dava açıldıysa da mahkeme beraatla sonuçlandı. Ankara Ekspresi senaryosu ile 1970 Antalya Film Festivali Altın Portakal Ödülünü, 1994 Truva Kültür Sanat Ödülünü aldı.

ESERLERİ:

MİZAH ÖYKÜSÜ: Pabuçlar (1945), Kapatma (1956), Üç Bacaklı Kedi (1957).

SENARYO: Cemil (1975).

KAYNAK: S. Kemal Karaalioğlu / Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü (1982), TDE Ansiklopedisi (c. VII, 1976-98), TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).