• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aslıhan Hatun kimdir?

Tarihte Çavdar Obası Aslıhan Hatun kimdir?

Aslıhan Hatun

Söğüt bölgesinden sorumlu bey. İsmi Saadettin Köpek. Anadolu Selçuklu Devleti devlet adamı ve baş mimarıdır. Tarihte Aslıhan Hatun Ertuğrul’u seviyor ve onun uğruna cihanı yakacak kadar aşıktır. O dönemin Çandaroğlu Çavdar Bey’in karar kılması ile Aslıhan Hatun Saadettin Köpek ile göz pınarlarında gözyaşlarını gizleyerek evlenmiştir. Aslıhan Hatunun abisi Ural tarihte Ertuğrul’a zorluk çıkartan birisi olarak tanınıyor.

Aslıhan Hatun sevgisini yüreğine gömerek, kan, kin, öfke ve nefrete dönüştürür. Aslıhan hatun 2 obayı birbirine kırdırmayı denemiştir. İlerleyen zamanlarda Aslıhan Hatun’un Turgut Alp ile evleneceği bu durumda Saadettin Köpek’in onları düğün gecesinde zehirlediği bilinmektedir. Fakat Aslıhan Hatun tarihte nasıl öldü? Diye merak edenler için yüreğinde Ertuğrul’un sevgisini taşıyan ve yiğit, kıvrak zekası ile tanınan Aslıhan Hatun Saadettin Köpek ile evliliğinden sonra dünyayı hem kendine hem de Saadettin Köpek’e zindan eder. Aslıhan Hatun ve Turgut Alp tarihte evlenmedikleri yönünde bilgiler yeralmaktadır. Aslıhan Hatun’un bu tavır ve tutumları karşısında onu bizzat öldürten ve ölüm fermanını veren isim Saadettin Köpek’tir. Saadettin Köpek dönemin hatunlarından birine Aslıhan Hatun’un ölmesi gerektiğini bununda ancak ve ancak zehirlenme ile olacağını söyler. Yani Aslıhan Hatun Zehirlenerek hayatını kaybetmiştir.

Aslıhan Hatun tarihte nasıl öldü? Sorusunun bir diğer cevabı ise bazı kaynaklarda sadece Ertuğrul’a olan sevgisi sebebiyle önce Saadettin Köpek ve sevgisine engel olan herkese kin ve kan kusturduktan sonra ölüm zehrini kendisi içtiği yönündedir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23