• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Alper Kaymakçı kimdir?

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne saldıran darbeci askerlerin havadan açtığı ateş sonucu ağır şekilde yaralanıp sonrasında şehit olan Alper Kaymakçı, aynı gece biri gazi biri şehit olan Volkan ve Erkan Yiğit ikiz kardeşlerin de eniştesiydi.

Alper Kaymakçı

Ankara Sincan'da bulunan geri dönüşüm fabrikasında ustabaşı olarak çalışan Alper Kaymakçı, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine darbe girişimine karşı koymak için sokaklara çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru yola çıkan Kaymakçı, kuzenini arayarak ''Çıkmazsak vatan düşer, vatan düşerse İslam düşer'' dedi.

Gece boyunca mücadelesini sürdüren Alper Kaymakçı, 03.55 sıralarında telefonda kuzenine, 2 tankı ele geçirdiklerini ve 1 tankın da ateş açtığını söyledi. ''Şarjım bitiyor, ulaşamayabilirsin hakkını helal et'' diyen Kaymakçı’dan daha sonra haber alınamadı.

Külliyedeki camide namaz kılarken F-16 jetlerinin bombalarıyla şehit düştüğü öğrenilen Alper Kaymakçı’nın cenazesi, sabaha karşı Adli Tıp’ta bulundu. 17 Temmuz Pazar günü de memleketi Ankara’da toprağa verildi.

8 YILDIR BEBEK BEKLİYORDU

8 yıl önce evlenen 30 yaşındaki Alper Kaymakçı’nın en büyük hayali baba olmaktı. Eşinin hamile olduğunu öğrenemeden şehit düşen Kaymakçı’nın babası, bebeğe Alper Salih ismini vereceklerini açıkladı.

Darbe girişimi sırasında Ankara'dan İstanbul'a seyahat eden şehidin eşi Darüsselam Kaymakçı, saat 22.00'dan itibaren köprü girişinde mahsur kaldı. Sağ tarafından tank konvoylarının geçtiğini ve bir tankın göz göre göre aracı altına aldığını gören Kaymakçı, o gece yaşananları şöyle anlattı:

"Ortalıkta tam bir can pazarı yaşanıyordu. Ben o gece her 15 dakikada bir eşimle konuşuyordum. Bana darbe olduğunu ve arkadaşlarıyla birlikte Külliye'ye gideceğini söyledi. Hemen o sıra abdest alıp iki rekat namaz kılmış ve koşarak dışarı çıkmış. Onu gören komşulara ölmeye gittiğini söylemiş. O kadar heyecanlıymış ki evin pencerelerini ve ışıklarını kapatmadan gitmiş. Onunla en son 05.40'da konuştum. Benden üç kez helallik istedi ve sabah da şehit olduğu haberini aldım."

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23