Ali Karacan

Gazeteci Ali Karacan kimdir?

Karacan, 1957 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Gazeteci Ercument Karacan'ın oğlu, aynı zamanda Milliyet gazetesi kurucusu Ali Naci Karacan’ın torunudur.  Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. İsviçre, ABD ve Londra’da yüksek tahsil yaptı. Ali Karacan ile Ömer Karacan'ın çocukluğu ve ilk gençlik yılları Milliyet Gazetesi'nde geçmiştir. Washington Post gazetesinde çalıştı. 

Ali Karacan , Spor faaliyetlerini binicilik ve otomobil dallarında yoğunlaştırdı. Bu spor dallarında çeşitli dereceler elde etti. . Otomobil sporunun tanınması için çeşitli müsabakalar düzenlenmesine önderlik etti. Geleneksel Bravo Rallisi'nin temelini attı. 1986 ve 1991 türkiye ralli şampiyonudur. İki kardeş Londra’da ilk radyoları Number One’ı, sonra Radyo Klas’ı açtı. Ardından Number One TV, Discovery Channel, Nickelodeon, MTV ve Fashion TV kurdu.

Ali Karacan yayınları’nın ve Türkiye’nin en önemli dergi gruplarından Playboy, Bravo, kadın, Sanat Olayı, Bilinmeyen, Hafta gibi dergilerin sahibidir.

Ali Karacan ve Ömer Karacan kardeşler ile Demirören Grubu'nun sahibi Erdoğan Demirören ile ortak olarak Milliyet Gazetesi’ni ve Vatan Gazetesi’ni Doğan Grubundan 19 Nisan 2011 yılında satın alarak yeni patronu olmuştur. Aydın Doğan 1979 yılında Ali Karacan’ın babası Ercument Karacan'dan aldığı Milliyet'i, şimdi oğulları Ali-Ömer Karacan-Demirören ortaklığına sattı.

Yaşanan hukuki bir anlaşmazlık sonucu 3 şubat 2012 günü Ali Karacan, Milliyet ve Vatan gazetelerinin hisselerini Demirören'e satarak, bu krize son verme kararı aldı.

Ali Karacan ve Ömer Karacan kardeşlerin babası Ercument Karacan Semiramis Pekkan’la 17 sene evli kaldı.