Ali Buhara Mete

Ünlü yazar ve senarist Ömer Lütfü Mete'nin oğlu olan Ali Buhara Mete, Diriliş "Ertuğrul" dizisinde Mergen karakteriyle izleyicinin karşısına çıktı.

Ali Buhara Mete, 20 Şubat 1983 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Ünlü yazar ve senarist Ömer Lütfü Mete'nin oğludur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre senaryo yazarlığı yaptı. Daha sonra oyunculuğa atılarak Ortaklar, Yolun Sonu, Eşref Saati, Halil İbrahim Sofrası, Bir Kadın Tanıdım, Kurtlar Vadisi Pusu, Yarım Kalan, Posta Kutusu, Sevda Kuşun Kanadında, Kurtlar ve Çakallar ve Direniş Karatay gibi projelerde rol aldı. Son olarak Diriliş "Ertuğrul" dizisinde "Mergen" karakteriyle izleyicinin karşısına çıktı.

MERGEN KARAKTERİ KİMDİR?

Diriliş "Ertuğrul"un 116. bölümünde ortaya çıkan Mergen karakteri, dizide Almıla Hatun'un kardeşi olarak tanıtılmıştır. Almıla ve Mergen, kendilerini Anadolu'ya yerleşen bir deri ticareti kabilesinin üyeleri gibi tanıtsalar da aslında Noyan'ın gönderdiği casus askerlerdir.

MERGEN NE DEMEKTİR?

Türk mitolojisinde eski tanrılardan biri olarak kabul edilen Mergen, aklı ve bilgeliği temsil eder. Göğün 7. katında bulunan Mergen, oku ve yayı ile tanınmaktadır.