• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ali Alıtkan kimdir?

15 Temmuz gecesi imamlar salalar okuyarak halkı darbecilere karşı uyanık tutarken birçok imam da meydanlarda direniyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi İmamı olan Ali Alıtkan da darbe gecesi Genelkurmay Başkanlığı önünde direnirken açılan ateş sonucu şehit oldu.

Ali Alıtkan

32 yaşında, evli ve bir kız çocuğu babası olan İmam Ali Alıtkan, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece olayları televizyondan öğrendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine 23.00 sıralarında ailesini evde bırakarak sokağa çıkan Alıtkan, kardeşi ile Genelkurmay Karargahı’nın önüne geldi. Olay yerine yakın bir yerde kardeşine beklemesini söyleyerek kendisi olayların yoğunlaştığı noktaya doğru ilerledi.

''BİR EVDEN BİR KİŞİ YETER''

Ali Alıtkan'ın kardeşi Hamdi Alıtkan o geceyi şöyle anlattı:

''Arabaya binerken abim bana, oğlum bir evden bir kişi yeter, çocukların başında kal dedi. Ben de ölürsek beraber ölürüz, dönersek de beraber döneriz dedim. Daha sonra abim, Bugün ölürsek arkamızdan çok dua eden olur diyerek hızlıca arabayı sürdü. Abim Kızılay'a yakın bir yerde arabayı tankların geçmesini engelleyecek şekilde yolun ortasına bıraktı. Tanklar insanları ve araçları ezerken abimle birbirimizi kaybettik. Sağlıkçıyım, o gece hastaneye gidip yaralılara da yardım ettim. Her yaralıya bakarken abimi bulacağımı düşünüyordum ama bir taraftan da o halde görmemek içinde dua ediyordum. Abim 00.01'de Genelkurmay'ın önünde tankın önüne geçerek o hainleri durdurmaya çalışmış. Tankın içinden çıkan askerin ateşlediği hain kurşun abimin kalbine isabet etmiş. Abim gülümseyerek kelime-i şehadet getirerek şehitlik mertebesine yükseldi.''

İmam Ali Alıtkan, darbeci hainler tarafından Genelkurmay Karargahı önünde açılan ateş sonucu şehit düştü. Şehit imamın cenazesi 16 Temmuz günü Mamak Ortaköy mezarlığına defnedildi.

Ali Alıtkan’ın ismi Ankara Mamak’ta bir spor lisesine ve Tekirdağ Çorlu’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23