Alfred Schnittke

Besteci ve Müzisyen Alfred Schnittke kimdir?

Alfred Schnittke 24 Kasım1934 yılında Engels'te, Sovyet Rusya'sında dünyaya geldi.  Schnittke müzik eğitimine 1946 yılında Viyana'da başladı. Babası burada gazeteci ve çevirmen olarak çalışıyordu. 1948 yılında aile, Moskova'ya taşındı ve Alfred Schnittke, piyano eğitimine burada devam etti. Orkestra şefliği diplomasını aldı.

1953-58 seneleri arasında Moskova Konservatuarı'nda, Yevgeny Golubev ve Nikolai Rakov gibi ustalarla çalıştı.

Alfred Schnittke, yüksek lisansını compozitörlük üzerine bitirdi ve 1961 yılında kompozitörler derneği üyesi oldu. Ünlü müzisyen, özellikle Sovyet kapitaizmi yanlısı Phillip Herschkowitz tarafından desteklendi.

1962 yılında Alfred Schnittke, Moskova Konservatuarı'na orkestra eğitmeni olarak atandı ve 1972 yılına kadar görevini sürdürdü. 1972'den sonra film müzikleri yazmaya başladı. Sanatçının kompozitörlüğünü yaptığı 60'tan fazla film vardır.

Alfred Schnittke'nin başarısı, eserlerindeki geniş melodi zenginliği ile duyguyu oldukça güçlü ve sarsıcı bir şekilde iletiyor olmasında yatmaktadır. 1977 yılında bestelediği konçertosu Grosso No.1, sanatçıyı üne kavuşturan ilk eseridir. Eseri, tanıtan Schnittke'nin müziğine oldukça hayran Gidon Kremer'di. Schnittke'nin bir çok eseri, Kremer ve aralarında Yury Bashmet, Natalia Gutman, Gennady Rozhdestvensky ve Mstislav Rostropovich'in de olduğu birçok önde gelen performans sanatçısına ilham kaynağı oldu.

1988 yılında ilk kez Amerika'ya Boston Müzik Festivali için gelen Alfred Schnittke, Symphony No. 1'in prömiyerini yaparak, Boston Senfoni Orkestrası ile beraber çalıştı. 1991 yılında Amerika'ya ikinci kez gelen sanatçı Concerto Grosso No. 5 adlı eserini Centennial Festivali'nde Cleveland Orkestrasıyla birlikte çaldı. Ardından yeniden 1994 yılında Symphony No. 7'in dünya premiyeri için New York Filarmoni Orkestrası'nı yönetti.

Alfred Schnittke, 9 senfoni, 6 konçerto grossi, 4 keman konçertosu, 2 çello konçertosu ve birçok piyano konçertosu besteledi. İlk operası ''Life with an Idiot''un premiyeri 1992 Nisanında Amsterdam'da yapıldı. Son iki operası ''Gesualdo'' ve ''Historia von D. Johann Fausten'', sırasıyla 1995 Mayıs ayında Viyana'da ve 1995 Haziranında Hamburg'da sahnelendi.

Schnittke'nin müziği 1980'lerde giderek artan dünya çapında bir beğeni kitlesine sahip oldu. Aralarında Avustralya Devlet Özel Ödülü (1991), Japon Kraliyet Özel Ödülü (1992) ve Moskova Onur Ödülü (1998)nün de dahil olduğu bir çok ödül aldı. Müziği, retrospektif ve genel bir çok festivalde şereflendirildi.

1985 yılında ilk felç krizleri gelmeye başlayan ünlü sanatçı, yine ani bir felç sonrasında 3 Austos 1998 yılında Hamburg'da hayatını kaybetti. Hastalığı süresince müzikten kopmayan ve sürekli yeni eserler yaratan sanatçı, birçok klasik müzik sanatçısına ilham kaynağı oldu.