Abdurrahman Yalçınkaya

Abdurrahman Yalçınkaya kimdir?

Abdurrahman Yalçınkaya, 10 Mart 1950 yılında Şanlıurfa Suruç’da ailenin üçüncü erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. Üç de kız kardeşi vardır. Urfa'nın Bıçakçı Mahallesi'nde büyüyen Abdurrahman Yalçınkaya'nın annesi Sakine Hanım, babası öğretmen Behzat Yalçınkaya’dır. Aile Şanlıurfa’dan Ankara’ya göç etti. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesin'den 1973 yılında mezun oldu. 

Abdurrahman Yalçınkaya, Askerliğini Tuzla Piyade okuluna kısa dönem olarak yaptı. Ardından Ankara'da hakim adayı olarak mesleğine başladı.

Sırasıyla Denizli Acıpayam Hakimliği, Muş Bulanık Hakimliği, Sivas Gürün Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Gürün Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı, Mersin Silifke Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde yer almıştır.

14 Nisan 1998 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 21 Haziran 2004 yılında 7. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak atandı, 20 Mayıs 2007 tarihine kadar bu görevde kaldı. 21 Mayıs 2007 ile 21 Mayıs 2011 arasında 17. Cumhuriyet Başsavcısı görevi yaptı. Görev süresi dolduğundan bu görevden ayrılarak Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Üyesi olarak görev yapmaya devam etti. 10 Mart 2015 tarihinde yaş haddinden emeki oldu.

Yalçınkaya, Kasım 2007’de Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) tümden kapatılması istemiyle dava açtı, bu partinin, ’devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı’ haline geldiğini iddia etti.

14 Mart 2008 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılması istemiyle dava açtı. Hazine yardımının kesilmesi kararıyla sonuçlanan dava büyük tartışmalara sebep olmuştu.

Abdurrahman Yalçınkaya, hukukçu Oya Yalçınkaya ile evli olup 2 çocuğu vardır. Oya Yalçınkaya da Yargıtay Tetkik Hákimliği görevi yapmış bir hukukçuydu. 2004 yılında isteğiyle emekliye ayrıldı.